Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Димчо Радев:

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

Д-р Димчо Радев
Снимка: БНР

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес благодаря. Реставрацията е търпение, изключително задълбочени познания по много дисциплини и най- вече умения", разказва в предаването "Следобед за любопитните" реставраторът с повече от 45-годишен опит д-р Димчо Радев. 

В момента в България, според него, няма реставраторска школа. До края на 1988-1989 година, когато български реставратори са практикували в Полша, а техни специалисти у нас, то тогава, българите са били добрите практици, а те са били напред с изследователската методика и добри теоретици, смята Радев. 

"За да се стигне до реставрация, трябва много добре да се владеят графичните техники, рисунъка, и в същото време трябва много добре да се моделира с глина. Важни са и практическите занимания, които спомагат за развитието на уменията. Моята специалност "консервация и реставрация" в Пловдив, отдавна беше закрита. Преди години прочетох, че Чехия планира да увеличи с 50 процента училищата, където се подготвят кадри за опазване на културното наследство. В Австрия процесът е същият. Реставрацията е престижна и добре платена дейност в Европа", казва Радев. 

Той самият води такива курсове към художествените училища в страната. Без реставратор на обект не може, защото има и етап на теренна реставрация, категоричен е Радев. Много от специалистите в тази област, напуснаха и работят в други държави, допълва той. "При реставрацията и консервацията има определени етапи. От години аз работя в историческия период между неолита и периода на траките."

Проф. Петър Детев от Сорбоната, при когото аз към работил, много ясно казва – този период от близо 7000 години е може би най-красивият и най-достоен период. Траките са автохтонното население на българските територии и доказателствата за това са много. За да се съхрани всичко това, ние трябва да имаме много добре подготвени млади хора, тъй като реставраторската работа го изисква това. "Аз, мога да предложа научноизследователска методология, но реално не мога вече да работя. Чрез професионални конкурси трябва да се подбират реставраторите, а когато има и любов към професията и екипност, нещата ще се случват." категоричен е Димчо Радев.

Целия разговор на Ани Костова с Димчо Радев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Д-р Димчо Радев завършва средно професионално образование специалност “Консервация и реставрация на паметници на културата” гр. Пловдив. През 1985-1990 г. – BA&MA висше образование в Национална художествена академия, София – катедра “Консервация и реставрация”. През периода 2006-2009 г. – подготовка за придобиване на професионална и образователна степен Доктор – на тема "Реставрация на култови съоръжения от опалена “in situ” глина и идолна пластика от керамика от периода на праисторията в България", Катедра Реставрация, Художествена академия, София. Участвал е в реставрацията и консервацията на много обекти в България.


Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как ще продължи да функционира нормално Атанасовското езеро

Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...

публикувано на 25.01.25 в 10:10

Мира Баджева: В Южна Луангва снимах лъвица от метър разстояние

Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..

публикувано на 25.01.25 в 08:40

Как се възпитават добри хора и отговорни граждани чрез оценка за дисциплина и глоби за родителите

Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..

публикувано на 24.01.25 в 17:05

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..

публикувано на 24.01.25 в 15:50

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00