Според доклад на Института за икономически изследвания към БАН България е една от държавите в ЕС с най-високи нива на енергийна бедност. 1/4 от населението в страната не може да се отоплява адекватно.
Рубриката "Говорят: Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя инициативата "Изгрей.БГ" – първата енергийна общност в страната. Тя е създадена от братята Михаил и Цветан Георгиеви, които се борят не само за повече възобновяеми източници, но и за преодоляване на енергийната бедност в България.
Михаил Георгиев разказва за идеята и пътя до нейното осъществяване.
По думите на Георгиев енергийните общности съществуват в Западна Европа от десетилетия и обхващат не само соларна енергия, но и вятърна, както и дейности по реновирането на сградите и осигуряването на енергийна ефективност.
Появата на първата енергийна общност в България е позитивна промяна в енергийния сектор, към която основателите на "Изгрей.БГ" решават да пристъпят, след като се запознават с дейността на този тип инициативи в Европа.
В България все още няма дефиниция за енергийната общност – тя не съществува като юридическо понятие, пояснява Георгиев.
Гостът разказва за началото на първата енергийна общност у нас, което е поставено със соларна инсталация в имот в село Белозем.
Георгиев предвижда, че в бъдеще гражданите ще имат по-голяма и активна роля в енергетиката в България. От държавната политика зависи как това ще бъде регулирано, защото трябва дейността да се анализира и да бъдат въведени подзаконови нормативи, по думите на госта.
"Изгрей.БГ" предлага за свободно ползване наръчник със съвети за гражданите, които искат да обновят сградите си с цел енергийна ефективност, споделя Георгиев.
Наръчникът може да бъде намерен безплатно в социалните мрежи на "Изгрей.БГ”.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg