Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бандонеонистът Омар Маса – специален гост на концерт за Световния ден на тангото

Омар Маса

Световният ден на тангото, 11 декември, ще бъде отбелязан в България с концерт. Датата е избрана неслучайно. На нея са родени две от най-големите икони на танго музиката – легендарният певец Карлос Гардел и виртуозният цигулар Хулио Де Каро. 

В София честването на този ден започва преди 20 години и постепенно се превръща в значимо културно събитие, събирайки почитатели на тангото от страната и чужбина. Специален гост на концерта е бандонеонистът Омар Маса.

Програмата ще пренесе публиката в страстния свят на тангото с класически произведения на жанра, шедьоври на великия Пиацола и авторски композиции на Омар Маса.

Музикалните изпълнения, освен на Маса, ще бъдат от "Кварто квартет" – Иван Пенчев (цигулка), Светлана Станчева (цигулка), Татяна Тодорова (виола) и Димитър Тенчев (виолончело). Към него ще се присъединят Мартина Табакова (пиано) и Калина Андреева (контрабас).

Аржентинският бандонеонист Омар Маса, изпълнител и композитор на танго и танго нуево, е носител на множество награди. Неговите изяви са обявени от аржентинското Министерство на външните работи за "културно и артистично значими за Аржентина".

Омар Маса е работил с някои от най-изтъкнатите световни изпълнители, сред които Пласидо Доминго, Йонас Кауфман, Даниел Хоуп, Пакито Д’Ривера и др. Свирил е в прочути концертни зали като Концертгебау Амстердам, Театро Колон в Буенос Айрес, Берлинската филхармония, Линкълн център в Ню Йорк и др. Смятан е за негласния наследник на Пиацола заради способността му да комбинира автентичния звук на тангото с елементи на съвременната класическа музика. 

Омар Маса е и единственият музикант, на когото е било позволено да свири на бандонеона на Астор Пиацола след лична покана от семейството на Пиацола.

Концертът ще се състои на 11 декември в зала "България".

Подробностите за концерта са в разговора на Велин Манов в "Артефир" с пианистката Мартина Табакова и организатора Иво Парушев. 

Снимки – Софийска филхармония
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чавдар Ценов

Чавдар Ценов с премиера на нов роман

В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..

публикувано на 23.01.25 в 15:45

Национален културен компас – 23 януари

В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте: 

публикувано на 23.01.25 в 13:23

Проявите на сецесиона у нас в изложбата "Българският Модерн" в Русе

В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..

публикувано на 23.01.25 в 11:53

Националният исторически музей представя над 1400 находки от 2024 година

Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..

публикувано на 23.01.25 в 10:42

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта навсякъде с фотоконкурс

Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..

публикувано на 23.01.25 в 09:03