Предприемачеството в земеделието се превръща във важен акцент за развитието на модерното селско стопанство. Третото издание на Академия по предприемачество в земеделието, което ще се проведе в периода 10–13 декември 2024 г. в Аграрен университет – Пловдив, отново ще събере млади предприемачи и стартиращи компании, за да разгърнат потенциала на своите идеи.
Инициативата е организирана от Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа. Академията е логично продължение на успешно реализираната "Акселераторска програма за стартиращи предприятия в областта на селското стопанство", която през 2023 г. даде старт на множество иновативни проекти.
"Акцентираме върху ключови въпроси като дигитализацията в земеделието, използването на изкуствен интелект, съвременни технологии и справяне с актуалните предизвикателства в сектора", сподели д-р Момчил Станишев, директор на Центъра за насърчаване на сътрудничеството.
Д-р Станишев припомни успеха на пилотното издание на акселераторската програма, организирано през пролетта на миналата година. "Основната му цел бе да създаде платформа за стартиращи предприятия от Централна и Източна Европа, включително България, за разработване на иновативни и дигитални решения в земеделския сектор."
"Тази програма даде тласък на редица идеи и затвърди значението на сътрудничеството между Китай и страните от региона", подчерта той.
Академията по предприемачество в земеделието представлява надграждане на постигнатото от акселераторската програма. Тя насочва вниманието към развиването на предприемачески умения в градове извън столицата и предлага четиридневна обучителна програма, съчетаваща лекции, работилници и семинари.
"Всяко издание на Академията дава възможност на участниците да обменят опит, да получат експертни знания и да разработят иновативни идеи, които могат да трансформират сектора", допълни д-р Станишев.
За повече информация относно условията за кандидатстване, посетете официалния сайт на инициативата или чуйте пълното интервю с д-р Станишев в звуковия файл.
Слушайте!
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос" в Приморско. Природозащитната организацията проведе среща с рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Във връзка с дейностите, подпомагащи опазването на морето, от природозащитната организация..
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg