Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

Антон Александров
Снимка: БНР

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата свята ме върна в INSAIT и в България. Изкуственият интелект няма да ни измести или превземе, той ще бъде един помощник на човека, защото той работи за хората, а не срещу хората", разказва в "Следобед за любопитните" Антон Александров.

"Започнах да се занимавам с изкуствен интелект още от бакалавърската си степен на обучение, където имахме много курсове, свързани с такова обучение, преди около 5 години. Ние взехме нещо, което вече е създадено, тъй като Google създаде такива езикови модели, на основата на английски, и го дообучаваме на български. 

В INSAIT създават методика, по която обучават изкуствения интелект на български език. Все още изкуственият интелект на английски е много по-напред от този на български и има разработки, които правим. Изкуственият интелект на английски има различни отворени варианти и приложение в различни сфери, но и ресурсите, които се влагат в тях, са огромни. 

Реално всичко произлиза от количеството данни, които са достъпни на съответния език, а съответно на английски това е факт. Докато на български данните са примерно 200 пъти по-малко. С развитието на технологиите това ще стане по-лесно приложимо."

Изкуственият интелект на български е една система, която стъпва на различни модели. При изработването на моделите става въпрос за математика, а зад нея стоят числа. Ние всъщност пускаме 27 милиарда числа, които, подредени по начина, по който са подредени, се превръщат в този езиков модел. Реално това е софтуер, който ние сме предоставили свободно да се ползва от различните индустрии и отделните хора, но главната ни цел е българската екосистема, която да ползва самите модели. Всеки ден възможностите се разширяват и ползването също, обяснява в предаването "Следобед за любопитните" Антон Александров – един от създателите на българския модел на изкуствения интелект. 

Целта е тези езикови модели да се използват като посредници, като комуникатори от една текстова среда в друга, като спестяват времето на хората за обработката на данните, допълва той. В момента сме в такъв стадий, че изкуственият интелект не може да измести човека изцяло, някои негови дейности или част от работата му може да се поеме от него, целта е човекът да насочи вниманието си и усилията в творчество, категоричен е младият специалист. 

С обявяването на BgGPT INSAIT дава начало на поредица от отворени езикови модели за изкуствен интелект на български език, които ще се развиват в института. За разлика от други подобни платформи (ChatGPT, Bard, Bing и други), BgGPT не е корпоративна собственост и ще може да бъде свободно използван от българските публични и частни организации. Стратегическо преимущество за националната сигурност на България е и че данните за създаване на модела не се споделят с чужди корпорации, а остават в държавата и българските организации, става ясно от разговора.

Целия разговор на Ани Костова с Антон Александров от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне повлиява и температурните аномалии в регионите

2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..

публикувано на 21.01.25 в 17:05
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Израелският опит: Как пустинята стана оазис

Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..

обновено на 21.01.25 в 14:20

Зад всяко бебе – баба...

В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..

публикувано на 21.01.25 в 13:11

В Аржентина има професия "отваряч на врати"

Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..

публикувано на 21.01.25 в 08:05

Учтиви… ама не твърде

Толкова сме свикнали с тях, че рядко ни правят впечатление, освен когато успеят да привлекат вниманието ни с нещо оригинално, понякога глупаво, дори скандално. Става дума за онези надписи, които ни посрещат още на вратата на кварталния магазин, сергията на пазара, пощата, селската кръчма. Какво вижда в тях специалистът филолог – доц. Даниела..

публикувано на 20.01.25 в 17:35