Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Несгъваемият човек – поетът Георги Константинов празнува рожден ден

Георги Константинов: Аз живея с поезията

Георги Константинов
Снимка: СБП

Ето краткият мой послеслов:

Суетата не ме занимава.

Само живият

чувства любов.

Там, отвъд, е безсмъртната слава.

Свят от мрамор не сътворих.

Не блести във живота ми подвиг…

Само дето

превърнах на стих

всяка трепнала в мене обич..

– Откъс от стихотворението "Избор" на Георги Константинов 

Днес поетът Георги Константинов празнува рожден ден.

Традиционно в навечерието на своя рожден ден поетът се среща с приятели, съмишленици и почитатели в Столичната библиотека.

На 18 декември в Мраморното фоайе библиотеката големият български поет представи новата си стихосбирка "Несгъваем човек".

В представянето участва бардът Румен Спасов с песни по емблематични стихове на Георги Константинов.  

В стихосбирката "Несгъваем човек" поетът остава верен на себе си – устремен към доброто, изпълнен с любов, ярък граждански поет.  

По думите на Паруш Парушев "лирическият герой на Георги Константинов води уверено своя лиричен кораб винаги към нос Добра Надежда".

В интервю за "Артефир" от вечерта на представянето Георги Константинов казва: "Аз съм от тези поети, дето много ги четат. Някои казват, че не е добре, но аз съм щастлив от това."

Според поета жените четат повече поезия – изобщо женското присъствие се засилва в поезията.

Поетите, които подават ръка на Константинов са Георги Джагаров и Димитър Димов, споделя Константинов. Той разказва, че още като десетокласник еполучил покана от Димитър Димов да се включи в поетически курс, където се среща с други млади поети – бъдещи големи имена като Христо Фотев. 

"Това създаде в мен усещането, че поезията е нещо много важно, затова посветих целия си живот на нея", казва поетът, издал над 40 стихосбирки.

След щедрата прегръдка на поетите, Константинов сам започва да подава ръка на млади таланти, докато работи в списанията "Родна реч" и "Пламък".

"Аз живея с поезията", заявява Константинов.

Поезия пише рано сутрин.

Целия репортаж и песента "Колхида" в изпълнение на барда Румен Спасов – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10