Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледа е едно трепетно очакване, това е Рождество Христово

Коледа е един празник, в който можем да празнуваме живота и това, че сме заедно, сподели в ефира на "Следобед за любопитните" психоаналитикът Милена Ташкова. Това е един празник и очакване, който свързваме със семейството и хубавите спомени, допълни тя. Често пъти, признава психоаналитикът, съм се питала кое е по- хубаво очакването на Коледа или спомените след това, но не мога да преценя. Това, според нея, е възможност семейството да е заедно и да сподели обичта си.

"Коледа всъщност е Рождество Христово. Това е един от 12-те господски и богородични празници и според мен заедно с Великден това са най- големите християнски празника. Сред подаръците, събирането, трапезите, не бива да се забравя, че се ражда нашият спасител Исус Христос. На самата икона, свързана с Рождество се изобразява самият Христос в яслите, но интересното е, че фигурата на Света Богородица е по- голяма от всички останали. Като чрез големината в иконографията се пресъздава важността на пресъздавания обект. Отделно от това в иконата присъства витлеемската звезда, ангелите, които са първите вестители на вестта и представители на небесните сили. Едновременно с това са изрисувани и пастирите- представителите на юдейския народ и хората. Отделно са изрисувани и трите влъхви, като представители на всички останали, и всички те се покланят на Спасителя", разказа в предаването "Следобед за любопитните" Диан Костов.

Диан Костов е Дядо Коледа всеки път по Рождество. Приготовленията за празника се разделят между всички членове на семейството. Под формата на състезание между жени и мъже в семейството приготвят тиквеника, а след това с удоволствие го консумират заедно. Диан Костов и Милена Ташкова от 16 години са семейство и продължават да творят и посрещат заедно предизвикателствата. Според Милена Ташкова конкретна формула за успех при съвместния живот няма, а всяка двойка сама намира пътя за това животът да бъде едно съвместно забавление. Двамата често си признават, че продължава да им е интересно един с друг. Да живееш с някого, означава да оценяваш хубавите неща, които прави другия човек за теб, като се надява и другия реципрочно да стори това, а не да приемаме малките жестове като даденост, споделя психоаналитикът. Милена Ташкова, освен, че е моята жена е всичко за мен, сподели зографът Диан Костов. В национален ефир той разказа, че в семейството те не само се подкрепят, но и подпомагат в работата.


"Кръстопът – цената на избора" бе озаглавена изложбата представена тази година в Националната базилика на Светото сърце, Брюксел. 80 икони с различни размери, изработени от Диан Костов дадоха възможност на посетители от цял свят да изследват и преживеят вековната традиция на иконописта по нов, модерен начин. Изложбата е предизвикала силен интерес сред българската общност в Брюксел, местната културна общественост и представители на различни религиозни общности в града и региона. Съпругата на Диан Костов - психотерапевтът Милена Ташкова е автор на концепцията. Самата изложба е била придружена с текст на четири езика за ориентир на посетителите. Целият път, представен чрез иконите е бил с дължина 150 метра. "Изкушенията, робуването на материалното и консуматорството са представени в първата част на изложбата, като над всичко това са очите на Исус, едновременно изпитващи и все опрощаващи. Втората част започва с голям трънен венец, под който заставаме, за да си дадем сметка за цената, която плащаме за всяка една суета, за трудните избори, съпътстващи успеха. Третата част създава впечатлението, че пътят продължава сред облаците, там, където е и търсенето на духовното и Бога. Именно тук са представени 70 оригинални творби на Диан Костов — икони, рисунки и картини, сподели Диан Костов. Имало е посетители, които нееднократно са разгледали инсталацията.

Миналата година "Кръстопът – цената на избора" беше специален гост на Вотивкирхе, Виена, по покана на Йозеф Фаруджия, енорийски свещеник на катедралата, който се обърна към българския художник Диан Костов да реализира свой проект още през 2019 г. Именно успехът на изложбата във Виена предизвика небивал интерес и сред други базилики, които побързаха да поканят българския автор. 

Милена Ташкова е директор на "Психодраматична работилница" и "Живот на килограм", психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама. Клиничен психолог; психотерапевт; психодрама терапевт; супервайзър. Работила като училищен психолог в продължение на 15 години. Води обучения на психолози, педагогически съветници, обществени възпитатели и учители. В момента е преподавател в Софийски университет "Св. Климент Охридски", както и обучител в метода психодрама.

Диан Костов и Милена Ташкова
Диан Костов е български художник, иконописец, водеща фигура както в иконописта, така и в съвременното изкуство. Иконите му са богословие в образи. Той е роден в Стара Загора през 1971 г. Завършил е художествено училище в Пловдив, след което продължава образованието си във Велико Търново, Богословски факултет, катедра "Иконография".

През своя път на творец Костов се стреми да избяга от утвърдените начини на представяне на иконите изображения, като влага в тях символи от времето, в което живеем. Както самият той казва: "Пред съвременния зограф има два пътя – единият е да прави копия и да бъде занаятчия, другият е да се опитва да развива това изкуство и да бъде творец."

През тази година българският автор Диан Костов преобразява най-голямата базилика в Брюксел с изложбата-инсталация "Кръстопът – цената на избора". 17-метрови сцени от живота на Христос и Св. Богородица красиха фасадата на националната базилика "Светото сърце" между 15 юни и 18 август.

Целият разговор на Ани Костова с Милена Ташкова и Диан Костов в предаването "Следобед за любопитните", можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - личен архив, Ани Костова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Обратното на самотата

Заедно с Елица Великова, психолог и арттерапевт и Петър Вълчев, режисьор на късометражния филм "И това е за тази Коледа", търсим отговор на въпроса кое е състоянието, което е обратно на самотата. Двамата са водещи на "Кинотерапия – семинар за свързването, покоя и празнуването", който ще се проведе на 27 и 28 декември в Института за изкуство и..

публикувано на 27.12.24 в 11:15

Чудото шоколад – Епизод четири: Добро какао, лош шоколад

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 27.12.24 в 09:05

Плетените играчки се търсят от млади и стари

Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса и други изделия. "През годините много пъти започвах с различни ръкоделия, бродиране, рисуване, отказвах се, но още като завърших училище, не ми достигаха парите се при сетих за своя талант, а именно..

публикувано на 26.12.24 в 16:32

Веселина Филипова с разходка за двама из Средиземноморието

Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки, включително и от място, където в днешно време никой не би отишъл доброволно - Либия. Веселина обикаля из любимите си държави, дипли истории и описва срещите си с хора. Тези от Сицилия ги е запомнила..

публикувано на 26.12.24 в 15:35
Проф. Боряна Делийска

"За здравето" – 2024 година

Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?..

публикувано на 26.12.24 в 12:45