На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор.
Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя издаването на сборник с произведения на Стефан Брашнаров – позабравения баща на криминалния роман у нас.
Д-р Стефан Велев е главен асистент в катедра "Минералогия, петрология и полезни изкопаеми" в Геолого-географския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Участник е в шест научни експедиции до Антарктика, където изучава магмените скали и полезните изкопаеми на отдалечени места от българската полярна база на остров Ливингстън. Стефан Велев има и една международна експедиция под ръководството на турската антарктическа кампания. Наскоро излезе негова статия в най-доброто геоложко научно списание.
Освен геолог, Стефан Велев е алпинист и водолаз. Последните две години работи по проект, който изследва геологията на подводната вкаменена гора близо до Созопол. През 2025 г. му предстои да стане доцент и да отиде до Антарктика за седми път.
Стефан Ганов завършва режисура, актьорско майсторство и анимация в НБУ и в KHM (Академия за медийни изкуства в Кьолн, Германия). Той от години дели работата и живота си между Германия и България.
Автор е на късометражните филми:
Кълбото/Das Knäuel, Хлебарката/Die Kakerlake, Преображение/The Transfiguration и Тихо в снега/Silent in the Snow 2023, който спечели приза "Златна роза" за най-добър късометражен филм за 2023 г., а "Преображение" спечели наградата за късометражен филм на "София филм фест" за 2018 г.
Филмите му са награждавани и на международните кинофестивали Interfilm Berlin, IFFTD Нюрнберг,Филмовите награди на Лос Анджелис, KFFK в Кьолн и др. и са показвани на филмовия и телевизионен фестивал в Биариц. В Германия филмите му имат и телевизионни излъчвания (3Sat, ZDF Kultur, WDR).
Различни реномирани галерии и музеи в Мюнхен, Кьолн, Мьонхенгладбах, Оснабрюк, Бон и др. са показвали негови пърформанси, филми и видео изкуство.
Стефан Ганов участва и в късометражни и дългометражни продукции като актьор, асистент режисьор и сет мениджър (във филми на Станислав Муха, Флориан Хайнцен Зиоб, Селин Бергер и др.).
В момента Стефан Ганов е все по-често в България, работи върху първия си проект за пълнометражен филм и преподава режисура и писане на сценарий у нас.
На Стефановден празнуват и носещите името Стоян.
На празника ще слушаме изпълнения на Стоян Варналиев, Стефан Вълдобрев, Стефка Берова, Стефка Оникян, както и песни с автори композиторите Стефан Димитров и Стефан Диомов.
Снимки - личен архивВ това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..
Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..
Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..
Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..
Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg