Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

| обновено на 07.01.25 в 12:09

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова, изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен редактор на вестник "БГ Бен".

Райна Манджукова акцентира върху мащаба на задачите, които изпълнява Агенцията за българите в чужбина, отбелязвайки, че тяхната дейност надхвърля рамките на официалния устав. Според нея повечето българи зад граница не искат да прекъсват връзката си с родината, което налага гъвкав и разнообразен подход.

"Най-важното, което прави Агенцията, не може да бъде побрано в административен документ", заяви тя. Според Манджукова е ключово да се разбере, че съществуването на институция, която отговаря за българите зад граница, е изключително важно за тях.

Дейността на Агенцията се развива в две основни направления. Първото включва инициативи в България в сферата на културата и образованието. „Тези инициативи са или пряка дейност на агенцията, или в партньорство с други организации“, добави тя.


Северино Кожухаров сподели трудностите, пред които е изправена една българска медия в чужбина. Вестник „БГ Бен“, който вече повече от 20 години съществува във Великобритания, е пример за усилията за запазване на културната идентичност и информираността сред българската диаспора.

„Да оцелееш в чужбина е много трудно, особено във Великобритания. Това не е бизнес проект, а по-скоро благотворителен – издържаме се основно от реклами“, обясни той. Въпреки предизвикателствата, Кожухаров подчерта, че основната мисия на медията е да обединява българите в чужбина, като предоставя трибуна на всяка културна или публична инициатива.

Диалогът между Манджукова и Кожухаров показа, че запазването на българската културна и национална идентичност зад граница изисква както институционална подкрепа, така и усилия на местно ниво. Докато държавните институции се стремят да разширят обхвата на своите програми, инициативи като вестник „БГ Бен“ показват силата на общностните проекти в изграждането на връзки между българите по света.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40