Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

| обновено на 07.01.25 в 13:46
проф. Васил Киров
Снимка: БНР

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави ценен поглед върху дебата.

Проф. Киров припомни значимата публикация от 2013 г. на двама британски учени, която предизвика сериозен отзвук в научните и обществените среди. Според тях значителна част от работните места в САЩ можеха да бъдат бързо автоматизирани. Това предизвика лавина от изследвания и прогнози, които обявиха "края на труда" и прогнозираха масово заменяне на хората с роботи и технологии.

"Тогава много учени казаха, че много бързо голяма част от работните места ще бъдат заменени от автоматизацията", отбеляза проф. Киров.

Въпреки мрачните прогнози, 12 години по-късно реалността показва съвсем различна картина. Според проф. Киров нивата на заетост в развития свят – Западна и Източна Европа, САЩ, Канада – са достигнали най-високите стойности за последните 110-120 години.

"Оказва се, че в някакъв смисъл тези прогнози не са били прави", подчерта ученият.

Една от ключовите критики към ранните изследвания върху автоматизацията е свързана с техния фокус върху конкретни задачи, а не върху професиите като цяло. Способността на машините да изпълняват определени задачи не означава, че цели професии ще бъдат напълно премахнати. Вместо това, професиите се трансформират, адаптирайки се към новите условия.

"Това, че определени задачи могат да бъдат автоматизирани, не означава, че професията ще бъде автоматизирана изцяло", поясни проф. Киров.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40