Теодора Велева е вдъхновяваща млада дама – изискана, стилна, много начетена и остроумна, мислеща, вглъбена и образована в духа, аромата и прецизността на древните култури. Тя е чудесен възпитаник на НГДК, естет с нестандартно мислене. Неспирно учеща, натрупала дипломи, ей така между другото покрай заниманията с кризисен политически и какъв ли не още PR.
Във вихъра на пандемията Теодора открива свой кът, свой дом – за книги и изкуство, подслон и уют, който привлича хора, споделящи любовта към думите. Нейната книжарница "Вивент" е един остров на духа в кв. "Изток", от който Теодора задъхано идва при нас.
"Когато те води любовта към нещо, няма време, няма край на работния ден, няма 24-часово денонощие – има безграничност, която чака твоите идеи да се развият", казва Теодора.
Тя разказва за годините в НГДEК и мечтите – да стане лекар, после актриса, после археолог, после психолог, а сега – нито едно от изброените!
Теодора съветва младите хора да не слушат никой, който им дава "задължителен" списък с книги в живота. "Трябва да вървите в литературата със свои собствени стъпки", убедена е тя.
Четенето обаче е задължително за всеки, който иска да развихри въображението си, да създава авторско съдържание и да живее със свой неподражаем стил.
"Четете всичко, което ви попадне", призовава Теодора, която прави тъкмо това – чете и професионална литература, и всичко, което е в трендовете.
Работата в книжарница нашата гостенка определя като страхотна, но подчертава, че е нужно физическо усилие – книгите тежат.
В края на разговора Теодора споделя за своята тийнейджърска любов към Шекспир, чийто романтизъм остава част от нейния живот и до днес – чуйте в звуковия файл:
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg