Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за разкош. Този път обаче издателката на списанието за пътешествия Voyage ще ни разкаже за приключенията си на Черния континент.
Тя е избродила Кения, Южна Африка, Замбия, Танзания, но преплита спомените за животинския свят в Южна Луангва с голямото друсане по отсъстващите африкански пътища. Замбия и Малави са държави, които със сигурност са в списъка на авантюристите, но далеч не са първите които ви хрумват като място за посещение.
Магията на сафарито в Източна Африка, независимо дали е дневно или нощно, завладява Мира Баджева дотолкова, че тя не спира да говори за Южна Луангва, очевидно подвластна на онази омая, която кара хората да се връщат отново и отново на черния континент.
Допреди няколко месеца журналистката изобщо не е познавала Африка, освен северната ѝ част с Тунис, Алжир и Мароко. Но пътешествието с камион, пригоден за туристи, из Замбия, Малави и Танзания е преобърнало представите ѝ.
В следващото издание на "Покана за пътуване" Мира Баджева ще ни разкаже за Малави и Северна Танзания, където също е преживяла безброй приключения.
Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..
Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...
От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg