Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гайдарят от Украйна, който вдъхновява ново поколение музиканти в България

| обновено на 24.01.25 в 09:31
Снимка: Личен архив

Днес в "Мигранти с таланти" ви срещаме с Дима Труфкин. Той е бесарабски българин от Украйна, музикант и виртуозен гайдар, който намира своя дом в България. През 2014 година пристига в страната, за да завърши образованието си, но любовта му към българската култура и традиции го задържа тук завинаги.

Дима е не само изпълнител, но и отдаден преподавател, който споделя страстта си към гайдата с ново поколение музиканти. Той активно участва в културния живот на България, изнася концерти и участва във фестивали, като вдъхновява публиката с изяществото на традиционната българска музика. Със своя талант и отдаденост Дима се превръща в ключова фигура в популяризирането на гайдата и богатото музикално наследство на България.

Дима Труфкин доказва, че музиката е универсален език, който може да обединява хората и да съхранява идентичността на цели общности.

Повече за своята история и за музиката, любовта към България и за силата на изкуството, което преодолява граници и вдъхновява в следващите минути ще разкаже Дима Труфкин.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Електрически далекопровод в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..

публикувано на 24.01.25 в 14:35
Мария Петрова

Кои са правните предизвикателства пред електронното здравеопазване

Медицинското право е известно в обществото най-вече с т.нар. "дела за лекарски грешки". Медицинското право обаче включва много по-широк аспект от дейности – като започнем от електронното здравеопазване, минем през употребата на изкуствен интелект в здравеопазването, разчитането на всички изследвания – образни и лабораторни, медицинския туризъм,..

публикувано на 24.01.25 в 12:40

За "Шенген", "дубайски шоколад" и "санитарен кордон" – знаковите думи на 2024 година

"Шенген" с 37%, "дубайски шоколад" с 26 на сто и "санитарен кордон" с 24% от гласовете са знаковите думи и изрази на 2024 година за България. Така гласуваха хората в традиционното проучване на обществените нагласи "Думи на годината с Как се пише?"  След тях сред първите десет са "Гунди", която беше на косъм да влезе в челната тройка, "избори",..

публикувано на 24.01.25 в 12:07

Бърдарски геран – сърцето на банатската българска култура

Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура и традиции, то продължава да бъде място, където миналото и бъдещето се срещат. Ето какво разказаха Ралица Моллова и Мариела Калчева за живота, инициативите и мечтите на общността в селото...

обновено на 24.01.25 в 11:35

"Цветове и светове": Проект за приемственост между поколенията

Фондация "Писаният камък" реализира значим проект, наречен "Цветове и светове", който поставя акцент върху връзката между поколенията чрез разнообразни културни и образователни дейности. Целта на инициативата е да сближи възрастните хора и младото поколение, като предоставя платформа за обмен на опит и ценности. Проектът включва творчески ателиета,..

публикувано на 24.01.25 в 09:03