Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

адв. Мария Петрова

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

Снимка: Рixabay

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните институции бе привлечено от случаите на жени, приети в "Пирогов" с усложнения в следствие инжектиране на ботулинов токсин (ботокс).

Така нареченият "ботокс" е лекарствен продукт, който трябва да бъде прилаган само по лекарско предписание в препоръчаните медицински дозировки. Шест са достъпните на българския фармацевтичен пазар лекарствени продукти с ботокс, като пет от тях са за временно подобряване на външния вид, а едно е за симптоматично лечение и се реимбурсира с публични средства.

Ето как адвокатката по медицинско право Мария Петрова коментира темата в  Lege Artis: "Крайно време е всичко това, което се развива под общия знаменател "естетична медицина", да намери своята адекватна регуалция. Специланост като "Естетична дерматология" не съществува – това е специалността "Кожни и венерически заболявания". Приравняването на един такъв широк и рисков дял от медицината като нещо естествено, козметично, което е възможно да бъде направено във фризьорски или козметичен салон,  създава всички тези опасности и рискове, които набюдаваме. По отношение на нормативната уредба – ботулинов токсин могат да поставят само лекари, включително дентални лекари. Нямат право да го правят медицински козметици, фризьори, инжектори, козметолози или още наименования от социалните мрежи. Освен от лекар с регистрация поставянето на ботулинов токсин трябва да се направи и в регистрирано лечебно заведение, защото по този начин се гарантира безопасността на пациента. Всичко друго са спекулации. Наредба за естетична медицина няма, никога не е имало, не вярвам да може и да има."

По думите на Петрова този тип дейности са нормативно свързани със Закона за лечебните заведения, със стандартите по отделните медицински специалности, със Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

Понятието "естетична медицина" обхваща различни направления, подчертава Петрова. Може да се отнася до възстановителна хирургия, но и до манипулации за подобряване на кожата или на устните. Естетиката обхваща много зони, свързани с различни медицински специалности.

Адвокатът изтъква, че липсата на държавна регулация, контрол и добри условия е резултат от нашата лична отговорност и изборите, които правим като граждани.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Първоначалната мотивация да посегнеш към дрогата е положителното очакване

"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..

публикувано на 05.02.25 в 08:05
д-р Миглена Дикова-Миланова и студентите ѝ

Белгийски студенти общуват на български език

Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент  д-р Миглена Дикова-Миланова и  нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир”  в  рамките на образователна  инициатива на белгийския  университет ,  насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..

публикувано на 04.02.25 в 18:10