Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

д-р Мария Аргирова

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности.

Носител на наградата "Еврика" за 2024 г. за постижения в науката е д-р Мария Аргирова – главен асистент в Института по органична химия с Център по фитохимия на БАН. Отличието ѝ беше присъдено за защитата на дисертационен труд на тема "Синтез на 1Н-бензимидазол-2-ил хидразони и изследване на антихелминтното, антинеопластичното и радикал-улавящото им действие".

"Тази награда получих за многогодишен дисертационен труд, който продължава да се развива. Това е една работа, която обхваща синтеза на нови съединения с обещаваща фармакологична активност, от които вече са изследвани три такива възможности. Моите интереси са в областта на медицинската химия. Моята цел, както и тази на колегите, е тези съединения да стигнат до медицинското си приложение и да спасяват човешки животи." – казва д-р Мария Аргирова.

Основният принос в тази дисертация е синтезирането на нов клас бензимидазолови производни, които проявяват комбинирано антиоксидантно, антинеопластично и антихелминтно действие. "За този труд сме проучили 40 нови съединения, като 37 от тях са неописани в литературата. Сега предстоят инвитро анализи. Разработваните съединения ще се прилагат в бъдеще, след като приключи проучвателният период за лечението на ракови заболявания, като този на гърдата и хронична миелоидна левкемия.

След това предстои отсяването на най-добрите съединения, които са проявили най-голяма активност. Проучванията продължават с реални експерименти за действието на тези съединения върху живи организми и след това реалното им приложение", заявява в предаването "Следобед за любопитните" д-р Мария Аргирова. 

Тази награда за нея е стимул, признание и мотивация за това, че научният ѝ труд се оценява. Тя възнамерява да продължи с експерименталните проучвания и изследвания и се надява след години да стане професор в своята област.

Сега д-р Мария Аргирова се занимава и със студенти, ръководила е вече трима дипломанти. През последните години, според нея, се наблюдава намаляване на интереса на младите да се занимават с наука. Една от причините, по нейните наблюдения, е начинът на преподаване на природните науки в училище. Липсват практическите занимания и опити, които да покажат красотата на науката, което може да предизвика и интереса на младите хора, допълва още д-р Аргирова.

Цялото интервю на Ани Костова с д-р Мария Аргирова можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51