Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременно унгарско кино в Унгарския културен институт и 29-ия Международен фестивал "София филм фест"

Прожекции на най-добрите унгарски филми в София

На 26 февруари от 18.30 ч. Унгарският културен институт представя 20-о издание на Международния фестивал на късометражното кино в Будапеща – BuSho (Budapest Short).

Ще бъдат показани девет от най-добрите унгарски заглавия от миналогодишното издание на фестивала. Селекцията включва три анимационни, един експериментален и четири игрални филма, отличени с фестивалните награди.

Филмите ще бъдат представени от доц. Иван Иванов, преподавател в катедра "Световна култура", специалност "Филмова и телевизионна журналистика" в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".

Кинопрограмата продължава с Панорама на филмите на един от най-успешните унгарски режисьори на своето поколение Саболч Хайду от 17 до 23 март в Унгарския културен институт. Известният режисьор ще получи Специалната награда на тазгодишния 29-ия София филм фест на 23 март в кино "Одеон".

Фестивалната програмата включва филмите на Хайду "Бели палми" (2006), "Библиотека "Паскал" (2010), "Мираж" (2014), "Живял съм и по-добре" (2016), "Градът на съкровищата" (2020) и "Денят на Калман" (2023).

По време на София филм фест през месец март ще бъде показан и най-новият му филм "Бдението на лешоядите".

"С най-новия си филм Хайду завършва трилогията, започната с "Живял съм и по-добре"(2016, "Кристален глобус" за най-добър филм в Карлови Вари) и продължила с "Денят на Калман" (2023) – истории, фокусирани върху семейни, приятелски и лични взаимоотношения на група хора, които добре познават и добрите, и лошите черти на характерите си.

В основата на новия филм "Бдението на лешоядите" на Хайду отново е пиеса, написана от него, а поводът за срещата на стари приятели е смъртта на един от тях. Скръбта и алкохолът са способни да провокират дълго пренебрегвани съперничества, ухажване и сериозни конфликти, които безусловно променят всичко в малката затворена общност – хората изглеждат по-слаби, по-уязвими и способни да наранят околните, хуморът, вложен в историята, е все по-горчив и по-черен.

Сценаристът и режисьорът Хайду отново успешно рисува чрез портретите на шестте си персонажа реалността, променена през годините – пресъздавайки неизбежните несъвършенства и компромиси, характерни за поколенията на днешните 40-ет и 50-ет годишни хора, израснали с кардиналните промени от края на ХХ век.", припомнят от екипа на София филм фест.

Снимки - Унгарски културен институт
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47