Писателката Теодора Димова говори в "Нашият ден" преди старта на минисериала "Майките", екранизация на едноименния роман, в ефира на Нова телевизия.
Социалната драма "Майките" имаше премиера в рамките на кинофестивала "Берлинале", а от 20 март може да бъде гледана от българските телевизионни зрители в продължение на шест седмици в 22 ч.
Димова коментира тежката тема на романа и неговата екранизация през призмата на трагедията в Северна Македония. Смъртта на деца за съжаление е актуален и печално злободневен проблем, по думите на писателката.
"В романа се говори за разкъсаните връзки между майки и деца. Когато липсват тези връзки, децата остават оголени и беззащитни. В случая със Северна Македония те не са били достатъчно умно обгрижвани, за да не бъдат допуснати до тази дискотека", заявява Димова.
Преди години авторката, като майка, написва романа с цел да обясни причините едни деца да се превърнат в убийци. Сега, 20 години по-късно, синът на Димова, Лило Петров, е сценарист на сериала.
"Децата нямат защитните механизми, които имат възрастните. Те остават оголени като нерв и приемат всички отрицателни енергии, които стават все повече и повече в обществата по света. Родителската връзка и родителската обич действат като щит и предпазва децата от самотата", казва Димова.
Проблемите във всички серии на "Майките" са различни, но свързани с отчуждаването на децата от родителите им.
Режисьор е Виктор Чучков – син, продуцент е Александър Христов, a музиката е на Любомир Денев – син. Сериалът се реализира с подкрепата на ИА Национален филмов център и фондация "Лъчезар Цоцорков".
Ролите са поверени на Захари Бахаров, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Гергана Плетньова, Рая Пеева, Петър Антонов, Доля Гавански, Петя Силянова, Мартина Апостолова, Деян Ангелов и Илияна Коджабашева. В техни деца ще се превъплътят младите актьори Евелина Бибова, Матю Горанов, Грета Георгиева, Светлозар Янакиев, Лора Ахтарджиева, Иван Иванов и Ясмина Радева.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
100-годишнината от рождението на Георги Парцалев се отбелязва с различни инициативи през 2025 година в цялата страна. За любовта към актьора, която няма срок на давност, за предстоящите празнични инициативи и за представянето на новото допълнено издание на книгата "Хамлет от град Левски" в Регионалната библиотека "Николай Вранчев" в Смолян,..
В редакция "Хумор и сатира" се стремим да подкрепяме родното, макар, защо да крием, български са само сърцата ни и бельото ни, като с бельото при някои редактори има изключения. Модерни времена! И все пак, важно е желанието и то понякога дава своите плодове, както ще се убедите в неделя веднага след новините в 18 часа , но освен него, можете да..
В дните на пролетното равноденствие в много страни по света се отбелязва Празникът на пролетта и обновлението Науръз. Преди много хиляди години на Изток Науръз се празнува като началото на новата година и малцина знаят, че в деветата по големина страна в света Казахстан този празник се чества доста широко. През месец март в Страната на..
В Световния ден на кукления театър в "Артефир" се включва куклената актриса и режисьор на куклени постановки Анна-Валерия Гостанян. И днес Гостанян е в процес на репетиции в Младежкия театър "Николай Бинев", където поставя като режисьор куклените пиеси за деца " Парченце от Луната", "Мечо Пух", "Малката кибритопродавачка". Най-новият..
Добрата литература не само разказва интересни истории, а умее да припомня забравеното, да разкрива за читателя непознатото. "Последният войнишки император" се казва новият роман на издателя и писател Костадин Костадинов. Костадинов е познат на читателите с успешния си дебютен роман "Ловецът на пеперуди", отличен с литературните награди "Хеликон"..
На 53 години ни напусна поетесата и преводачка Мария Липискова. Тя е завършила "Българска филология“ в Шуменския университет "Епископ Константин..
В галерия "Стубел" беше открита изложбата от рисунки и принтове на художничката Мария Ландова "Пещерата на Платон". Тя е автор на мозайки и витражи на..
Случаят "Чефо" и журналисти ли са влогърите, медии ли са социалните мрежи – коментира в рубриката на "Мрежата" "Въпреки мрежата" Александър Детев ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg