Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

Снимка: amalipe.bg

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и документите, които го уреждат.

Това ще бъде нов етап в утвърждаването и издигането на по-високо равнище на една професия, която се оказва особено ценна за ромските общности.

В рубриката "Всичко за образованието" Теодора Крумова, програмен директор на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе", обръща внимание на специфичната роля на медиатора  за привличане и задържане на децата в училище и за приобщаване на семействата към процеса на образованието им.  Личният пример на човек от общността, общият език и денонощното присъствие в средата печелят доверието на по-консервативно настроените родители. Нерядко, особено в малки училища в отдалечени райони, медиаторите с педагогическо образование дори поемат в извънредни ситуации функциите на учителя.

Теодора Крумова
Водим този разговор на 8 април, Международния ден на ромите, с убеждението, че тъкмо  образованието е  тази подкрепа и сила, от която се нуждаят младите хора от общността, за да намерят смелост да излязат от затворения кръг на патриархалните традиции, които не позволяват на индивида да намери собствения си път, да се развива и сам да определя съдбата си.

"Най-устойчива е промяната, когато тя тръгва вътре от общността… обикновено медиаторите, с които работим, всеки един от тях има история и е много трудно на едно момиче, което е било оженено на 14, събрало е сили да се отърси от това, да се върне обратно в училище, да завърши, да стане медиатор или учител, много е трудно да му кажеш: "Ти не разбираш за какво говорим и какво е нашето положение". А и те са наистина живият пример за хората и ролевият модел, който може да им покаже, че това може да се случи на абсолютно всеки един, стига той да повярва в себе  си.", казва Крумова.

Действащите в момента образователни медиатори са около 1300, повечето със средно образование, но и  немалко висшисти, предпочели работата в общността. Необходими са както в малките населени места, така и в големите градове, макар че ситуациите са различни.

Що се отнася до оценката за дейността на медиатора, Теодора Крумова смята, че най-важна е оценката на общността, когато децата са в училище, когато и родителите се чувстват приобщени към училището. "…не се измерва в някакви конкретни стойности, макар че и това е възможно и това е едно от нещата, върху които също се работи, защото наистина е така – през тези две години, които в момента текат, предстои и вече започна процесът на изготвяне на пълния набор от документация за професията "Образователна медиация" – това е оценка за работата на медиаторите."

Как от център "Амалипе" насърчават и отличават най-активните медиатори, от какво обучение се нуждаят хората, избрали тази професия, чуйте в интервюто с Теодора Крумова.

Снимки: "Амалипе"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05
Д-р Георги Лазаров

Мъжка рожба

Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..

публикувано на 15.04.25 в 16:50
Никола Нинков

Еврика! Успешни българи: Никола Нинков

В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..

публикувано на 14.04.25 в 17:00

Защо не бива да скитаме сами из Делхи

С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали   в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..

публикувано на 13.04.25 в 16:45
Проф. Красимира Алексова

Лингвистика на възприемането или на кого ще повярвате

Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..

публикувано на 13.04.25 в 12:05