От синдикалния алианс „Сигурност“ в МВР определиха като противоконституционно въвеждането на 5% праг за представителност в Съвета за социално партньорство на МВР. Председателят на синдикалния алианс Галентин Грозев заяви, че Конституционният съд ще бъде сезиран по проблема.
Според Галентин Грозев, малките синдикални организации в МВР на практика са изхвърлени от социалния диалог, въпреки че вътрешното министерство е приело повечето от техните предложения.
Ясно беше демонстрирано нежеланието на господин Маринов да работи с нас като председател на Съвета за социално партньорство, но господин Маринов с най-голямо удоволствие прие нашите предложения за увеличаване на работната заплата на служителите, увеличаване на часовете извънреден труд, защото това са предложения от Синдикален алианс "Сигурност", за ползване на безплатен градски транспорт, но тези предложения са наши, основно на по-малките синдикати. Предложенията на най-голямата синдикална организация за втора работа не беше прието, както се вижда. Те ако си мислят, че могат да ни изолират, че няма да си разговарят с нас, че няма да поставяме нашите въпроси и те да не ни дължат отговор от цялото това, което поставяме, много се лъжат.
Заместник вътрешният министър Васил Маринов е категоричен, че проблем с представителността на всички синдикални организации в Съвета за социално партньорство в МВР няма да има.
В момента има шест синдиката, които участват в Съвета за социално партньорство. Има още два синдиката, които са регистрирани до момента, но не участват. Решенията в Съвета за социално партньорство се вземат с консенсус и сами разбирате, че ако станат 15, 20, 30 синдиката, никой няма гаранция, че това не може да се случи, просто това ще бъде един неработещ орган. Идеята на този праг, който е въведен, да се осигури представителност, тоест синдикати, които имат над 5% от членовете, да могат да участват. Разбира се, това по никакъв начин не лишава тези членове на МВР, които членуват в другите синдикати, да участват в комисии за социален диалог на местно ниво.