Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на негласуването и "нямото мнозинство" – къде да търсим причините?

Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.
Снимка: БНР

Можем ли да определим нещо като култура на вота? Наследствен синдром ли е той, резултат от спонтанни решения или нещо друго?

Гост в "Нашият ден" е психологът д-р Пламен Димитров, който анализира поведението и профила на "негласуващите".

По думите му на този балотаж за местни избори през 2023 година наблюдаваме изборна активност, която, за съжаление, не отразява участието на голяма част от гражданите. Докато само 25% от софиянците с право на глас са участвали в гласуването, 5% и повече са изразили своето отрицателно мнение, като са заявили, че "не подкрепят никого". Според него този феномен, известен като "нямо мнозинство", предизвиква сериозни въпроси относно легитимността на избраните представители.

Д-р Пламен Димитров, психолог и анализатор на избирателното поведение, коментира този проблем в интервю за предаването "Нашият ден". Той подчерта важността на разбирането на доминиращите фактори, влияещи на избирателното поведение, и на необходимостта от системни изследвания, които да го анализират в дълбочина. По думите му социологическите допитвания не са достатъчни, и е необходимо да се анализират по-фундаментални аспекти, за да се разберат закономерностите и връзките между тях.

Д-р Димитров се спря и на въпроса за междупоколенческия пренос на културата на негласуването. Той отбеляза, че ако родителите не са гласували и са споделяли тази практика с децата си, то това може да създаде корелация и да предаде "културата на негласуването" на следващите поколения.

Интересен факт, подчертан от доктор Димитров, е, че най-голямата част от негласуващите са бедстващи хора, съставляващи 42% от тази група, но друга част от негласуващите обратно – са успешни хора, които се справят с живота си.

Психологическият анализ на д-р Пламен Димитров ни предоставя вълнуваща перспектива върху културата на вота и избирателното поведение на гражданите през местните избори през 2023 година. Той ни напомня за необходимостта от обстойно изследване на тези въпроси и от развитие на стратегии за стимулиране на избирателната активност и участие в демократичния процес.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Милена Очипалска
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна