Репортаж на Наталия Ганчовска за предаването ''Нещо повече''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Два пъти трябва да се намали броят на студентите в България, за да се гарантира по-доброто финансиране и по-високо качество на образованието. Мнението е на заместник - министъра на образованието и науката - проф. Николай Денков.
Експерти, преподаватели и ректори бяха единодушни, че най-големият проблем на висшето ни образование е количеството за сметка на качеството. Бившият ректор на УНСС - професор Борислав Борисов цитира статистика, според която от три икономически университета в България до 1990-а година, сега 38 обучават икономисти, 12 обучават юристи. Броят на студентите е нараснал с 2,2 пъти, а на преподавателите - с 1,2 пъти. Подкрепи го и ректорът на СУ - професор Анастас Герджиков.
Този проблем е много директно свързан с модела на финансиране. В продължение на много години финансирахме според броя на студентите. В последните години започнахме леко да отчитаме качеството, сега законът казва, че трябва да отчитаме много сериозно качеството на образованието при финансиране.
Професор Любомир Халачев акцентира върху ниското заплащане на университетските преподаватели и съобщи, че предстоят промени и в Закона за развитие на академичния състав.
Сигнали за нередности в предизборната кампания може да изпращате на e-mail: reporter@bnr.bg
Репортерите на БНР ще ги проверят
АНОНИМНОСТТА Е ГАРАНТИРАНА