За Морис Равел казват, че се отличавал от другите - и като творец, и дори на външен вид. А диригентът Ленард Бърнстейн заявява: Начинът, по който Равел си служи с оркестъра, е най-вълнуващият и бляскав в музиката - и имитиран от много други композитори, мога да кажа. А неговата клавирна музика е толкова гениална и трудна, че винаги е тест за един пианист дали може изобщо да я изпълни.
Равел не се увлича по модерната за времето атонална музика, но и на него, както и на Клод Дебюси, не се харесва определението "импресионисти". В историята обаче след тях остават най-прекрасните, "цветни" и богати оркестрации, създадени в началото на ХХ век.
Рубриката "Годишнини" на предаването "Алегро виваче" ви предлага поредица, в която проследяваме най-интересното от биографията и творчеството на Морис Равел. Чуйте!
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..