Записахме компактдиск с музика от времето преди Йохан Себастиан Бах, открита в библиотеката на Томаскирхе. Песнопенията са от Хайнрих Шутц, Сетус Калвизиус, няколко кантори на църквата, от Орландо ди Ласо и Саламела от Италия. Всички тези пиеси се пазят и в библиотеката на Лайпцигския университет. Това беше нашият начин да се включим в празнуването на годишната – като осветлим част от ранната музикална история на Лайпциг.
Албумът съдържа музика от XIII до XVII век, включително произведения, писани от Хайнрих Шутц по времето, когато е работил в Дрезден. Въпреки че там се е намирал прочутият Кройцхор, Шутц е посветил част от своите произведения на лайпцигския Томанерхор.
Що се отнася до заглавието, „Армариум” означава лавица, вдълбана в стените на манастирите. В ранното Средновековие там са подреждали книгите. Всъщност, това е предшественикът на библиотеката. По-късно съдържанието на думата се променя и накрая стига да армия – заради реда и подредеността. Но във времето, в което е писана музиката, която изпълняваме, армариум е било мястото, където са се съхранявали духовни съкровища – книги с текстове и музика.
Чуйте музика от албума "Армариум" на вокалния ансамбъл "Амаркорд" в звуковия файл.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..