Започва музикалните си занимания при проф. Панка Пелишек в София, но като много надарен младеж е изпратен да учи в Берлин. Завършва Берлинската консерватория и още няколко години се обучава под ръководството на знаменития Вилхелм Кемпф, преминава и майсторския клас на Едвин Фишер.
През 1946 година Янков заминава за Париж и учи при прочутата пианистка Маргарита Лонг. Само три години по-късно си поделя първата награда с Алдо Чиколини на новоучредения международен конкурс за пианисти и цигулари "Маргарита Лонг - Жак Тибо". Така започва бляскавата му пианистична кариера с концерти на пет континента и записи с някои от най-известните световни оркестри и диригенти.
През 60-те години Венцислав Янков започва да преподава в частна консерватория, основана от Маргарита Лонг. От 1971 г., в продължение на 20 години е професор в Парижката консерватория.
Чуйте в звуковия файл рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" с интересни подробрости от биографията на пианиста Венцислав Янков и негово изказване, съхранено в Златния фонд на БНР.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..