В петъчното издание на предаването обърнахме специално внимание на започващата днес във Варшава среща на върха на НАТО. Нейният дневен ред до голяма степен вече беше известен на широката аудитория, но неяснотите около бъдещата посока на развитие на Алианса остават. Какви са възможностите занапред? Изчерпана ли е т. нар. „политика на сдържане“ по отношение на Русия? Какъв ще бъде отговорът на Москва? И защо дипломатите и експертите не слагат знак за равенство между повече оръжие и повече сигурност? – това са само част от въпросите, по които говорихме тази сутрин с директора на „Института за икономика и международни отношения“ Любомир Кючуков и с ръководителя на катедра „Национална и регионална сигурност“ в УНСС проф. Димитър Димитров.
Според тях в сферата на сигурността има известно разместване на пластовете, което неминуемо води до напрежение. Г-н Кючуков обясни, че новата студена война, за която се говори толкова много, всъщност е анахронизъм – първо, защото в днешно време светът вече не е двуполюсен, и второ, заради липсата на идеологическа алтернативност. В новите времена, НАТО ще трябва да намери условия за своята съвременна необходимост и полезност. В известна степен, досега Алиансът ги потърси в противоборство с Русия, което е опит да се решат нови проблеми със стари методи и едва ли ще донесат кой знае какви резултати.
Проф. Димитров обърна внимание на темата за бъдещото разширяване на НАТО – по посока на Западните Балкани, постсъветското пространство и Северна Европа. Той акцентира върху различния ефект, който би се получил след евентуално разширяване във вече споменатите територии и върху баланса между различните интереси, намесени в този процес. Експертът не пропусна да коментира и ефикасността на действията на Алианса в борбата срещу Ислямска държава и по отношение на овладяването на мигрантската криза. Какви са неговите заключения и защо според двамата ни гости войната се е върнала в живота на европейците като морално приемлив инструмент за решаване на конфликти? – чуйте в звуковия файл.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..