Работниците от оръжейния завод "Емко" в Трявна подновиха протестите. Те настояват за възстановяване на търговския лиценз на дружеството, който бе временно замразен през месец юли заради установени нарушения при съхранението на боеприпаси и взривни вещества.
След днешните протести от Министерството на икономиката заявяват, че не е в компетенциите на министъра на икономиката да спира или връща самостоятелно лиценз за внос и за износ на фирмата. Въпросът ще бъде обсъден в понеделник - 18 септември, уточняват от министерството.
Протестът на оръжейниците от Трявна и село Белица започна със скандирания "Мафия", "Лъжат ни" и "Искаме да работим". Работниците се опасяват, че ще загубят работата си и че държавата им е обявила война:
Търговският лиценз на "Емко" беше замразен в края на юли от Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия заради констатирани нарушения по съхранението на взривни вещества и боеприпаси. Това предизвика протест на оръжейниците от Трявна и село Белица на 21-ви август. Ръководството на завода отстрани нарушенията и това, по думите на директора на "Емко" Славчо Димиев, е констатирано при проверка на МВР на 29-и август, но въпреки това търговският лиценз не е възстановен, както обеща в деня на първия протест министърът на икономиката. На 8-и септември държавната компания "Кинтекс" спира три договора на "Емко" за износ на боеприпаси за Индия, а щетата е за около 60 милиона долара, твърди Славчо Димиев.
От началото на месец юли се води открита война срещу дружеството "Емко", каза в предаването "Преди всички" Славчо Димиев. Според него причините за тази война вероятно са нечии интереси:
Заради нечии интереси, вероятно икономически, искат един от големите работодатели да не съществува. Тези хора, които водят война, или по-точно подстрекават държавата да води война срещу нас, сигурно си имат имена, но този въпрос би трябвало да се зададе на ръководството на държавата, на правителството или на хора, които разследват. Което и име да кажа, това ще означава, че аз наклеветявам. Нямам нито такава власт, нито такива възможности да разследвам който и да е в държавата. Затова съм написал отворено писмо към хора, които аз уважавам и смятам, че могат с властта, с която разполагат, да направят така, че да бъде изяснена истината, да се спазва законът и да не се получава така, че едно работещо предприятие да бъде захвърлено и хората да останат без работа.
Димиев обясни още:
Моите работници и служители, и аз в това число, искаме ясно да заявим, че трябва да се спрат незаконните действия срещу нас – да ни оставят просто да работим. Ние не искаме помощ от българската държава, ние искаме тя да не ни пречи. Ако ние получим ясен сигнал, че спира войната срещу нас, че на нас ще ни се върне лицензът и ще бъдем оставени да работим, няма никой да протестира.
Той подчерта, че в предприятието се изплащат заплати и няма уволнени работници въпреки създалата се ситуация.
Подробностите можете да чуете в звуковия файл.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..