В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт" отбелязваме 130-годишнината от рождението на една чешки музикантка, отдала целия си творчески потенциал на българското музикално изкуство като пианистка, певица и педагог - Людмила Прокопова.
Коя е Людмила Прокопова? Родена е на 16 февруари 1888 година в Храдец Карлови (тогава в Австро-Унгарската империя). Завършва консерваторията в Прага като ученичка по пиано на Карел Хофмайстер и веднага е назначена като преподавател в органната школа „Яначек“ в Бърно. По време на следването си се запознава случайно в Христина Морфова, прибира я в дома си и полага огромни усилия да я подготви като певица, за да кандидатства в Пиводовата вокална школа. До края на дните си двете остават неразделни - взаимно се допълват като музиканти. През 1911 година те идват в България, където Прокопова преподава в Музикалното училище, а от 1916-а цели 14 години пътува в цяла Европа заедно с Морфова като неин акомпанятор. В същото време участва в спектакли като певица в Пражкия народен театър, Източночешката опера в Пардубце, операта в Бърно, в Оломуц, Пилзен, Словашкия народен театър. През 1930 година Морфова и Прокопова се установяват в София и създават частна музикална школа. Сред първите техни ученички са Гюрга Пинджурова и примадоната на Софийската опера Мария Милкова Золотович. От 1937 до 1957 г. Людмила Прокопова е преподавател по вокална подготовка в Музикалната академия, като от 1942-ра е професор. Подготвя много наши певци, след които Райна Михайлова, Сийка Петрова, Лиляна Барева, Надя Шаркова, Мария Бохачек, Николай Гаубич, Любомир Вишегонов и още много други.
Людмила Прокопова умира на 6 април 1959 година в София.
В Златния фонд на БНР са запазени спомени на нейни ученички - известните наши певици Емилия Георгиева и Райна Михайлова. Съхранени са и нейни песни - те са около 40, много от които са написани за концертите им с Христина Морфова. Чуйте в звуковия файл.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..