Луиджи Бокерини е италиански композитор, виолончелист и диригент, роден преди 275 години.
Бокерини е един от създателите на класическия музикален стил, съвременник на Йозеф Хайдн и Волфганг Амадеус Моцарт, допринесъл за развитието на симфоничните и особено на камерните инструментални жанрове, както и за налагането на сонатната форма. Композирана под влиянието на италианския и испанския фолкор, неговата музика е дълбока и емоционална, с изящество и грациозност, а мелодиите са красиви и лирични, с разнообразен ритъм. Бокерини е смятан също за най-яркия посланик на испанската музика във виенския класически период.
Творчеството, което е оставил композиторът, е огромно по обем - във всички жанрове на музиката от онова време, но най-вече в областта на камерните ансамбли и инструменталните концерти. За съжаление не всички творби са запазени до днес, а в каталозите на различните издателства някои пиеси присъстват по няколко пъти, докато други липсват. Самият Бокерини приживе е съставил каталог на творбите си от 1760 до края на живота си, но колкото и да е странно, в него не е включил вокалните си произведения, някои оркестрови пиеси, аранжименти, които е правил, и, колкото и да е странно, всичките си сонати за виолончело. По време на Гражданската война в Испания през 1936 година каталогът на Бокерини е унищожен, но тъй като е публикуван през 1851 от издателство “Пико“, а след 28 години и от внука му Алфредо Бокерини, музиковедите са успели да го въстановят и днес можем да придобием поне представа за размера на творчеството на Луиджи Бокерини: около 400 са инструменталните ансамбли, 125 струнни квинтета, 100 струнни квартета, 60 струнни триа, 16 секстета, два октета, сонати за цигулка и за виолончело. В симфоничните жанрове е създал 30 симфонии, два балета, много менуети, увертюри, серенади, концерти за виолончело и оркестър, от които сега се изпълняват често поне 4, концерти за цигулка, за флейта, за арфа. И това не е всичко.
Чуйте интересни подробности за живота и творчеството на Луиджи Бокерини в звуковите файлове - в поредицата "Годишнини" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..