„Луд гидия“ е едно изключително представление под режисурата на проф. Павел Герджиков, една от най-емблематичните български опери и може би една от най-красивите, според мен! Спектакълът е класически. Има елементи не толкова на осъвременяване, колкото на освежаване по отношение на костюмите например, на българските носии. Другото интересно е, че в кулминацията на спектакъла се включва Фолклорен танцов театър „Найден Киров“. Кое беше най-голямото предизвикателство за мен? Операта „Луд гидия“ е изключително трудна не само защото е от български композитор, но и защото включва в себе си много фолклорни елементи. Интересно предизвикателство за един класически оркестър е да свири хора например. Много исках да се придържам към оригиналния текст. Малко преди да започнем репетициите, бях в дома на Парашкев Хаджиев и свирих на рояла, на който той е композирал. Не бих искал да прозвучи пресилено, но това наистина се превърна в любимата ми опера. Доставя ми удоволствие да застана на пулта, за да дирижирам „Луд гидия“!“ сподели диригентът Димитър Косев.
От звуковите файлове чуйте цялото интервю и отзивите на Светлана Димитрова в предаването за музикално-сценични изкуства „Каста дива“.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..