На 2 октомври 1933 г. е роден видният български композитор и теоретик Димитър Христов. Той можеше да отбележи 85-годишнина, но си отиде от този свят преди година - на 26 февруари 2017 г.
Дейността му като теоретик също беше плодотворна - той е автор на музикални трудове, учебници и множество монографии. Издател е на списанието „Музика. Вчера. Днес“, главен редактор на научното списание "Българско музикознание“. Доктор хонорис кауза на НМА “Проф. Панчо Владигеров” (2013) и ЮЗУ „Неофит Рилски” Благоевград (2009), почетен професор на НБУ от 2003 г.
И международните му ангажеминти са много престижни: от 1977 до 1981 г. проф. Христов е генерален секретар на Международния съвет за музика към ЮНЕСКО; от 1978 до 1986 г. е член на ръководството на изследователската комисия на музикалните психолози при ИСМЕ /Музикално общество за музикално образование/, и още: основател на Международното ателие на композиторите, член на фондацията "Франк Калауей" в Австралия, член на борда на Световния библиографски институт на САЩ, кореспондент на България на Световния репертоар за музикознание в САЩ, член на президиума на ВАИ и др.
В Златния фонд на БНР е запазен разговор на Димитър Христов от 7 октомври 2003 г., в който той разказва как е станал музикант. Чуйте в звуковия файл.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..