ЕК активизира дебатите с гражданите на Европейския съюз

Снимка: Архив
Европейската комисия обяви 2013 г. за Европейска година на гражданите с цел активизиране на дебатите по гражданството на ЕС и достъпа до информация на гражданите за техните права, особено с влизането в сила на Договора от Лисабон. Годината е обвързана и с отбелязването на 20-тата годишнина от въвеждането на гражданството на ЕС. През тази година вниманието се насочва към правата, които всички хора в ЕС имат благодарение на статута си на граждани на Съюза.

Европейската година на гражданите 2013 г. се провежда година преди изборите за европейски парламент през 2014-а, припомни вицепремиерът на България Деяна Костадинова по време на откриването на Европейската година на гражданите в страната. Тя добави, че гражданите на Европейския съюз не са достатъчно запознати с правата и задълженията си.

Доказано е, че мобилността на работници в рамките на общия европейски пазар допринася за създаване на добавена стойност за икономиките на приемащите държави, което в условията на икономическа и финансова криза е допълнителен плюс, каза още Костадинова.

Колкото по-добре гражданите на ЕС разбират правата си, толкова по-голяма ще е ползата за тях, за икономиката и обществото на съюза. Правата на гражданите на ЕС са посочени във втората част на Договора за функционирането на Европейския съюз. Те също така са записани в глава V на Хартата на основните права на ЕС.

Част от правата на гражданите са свободно придвижване и пребиваване в ЕС и недопускане на дискриминация на основата на националност, Жителите на съюза имат право да гласуват и да се кандидатират в общински европейски избори. Правото на петиция, пък позволява на гражданите повдигане на въпроси пред Европейския парламент или изпращане на жалби до него, имате право да подадете жалба до омбудсмана, право на консулска закрила за непредставени граждани на ЕС, право на искане Комисията да предложи ново законодателство. Всички граждани на Европейския съюз имат право и на достъп до социална сигурност, Медицинска помощ в чужбина и учене в друга страна-членка. Според ръководителя на представителството на Европейската комисия в България Зинаида Златанова, европейското гражданство е централен елемент от европейската интеграция.

Наскоро проведено изследване на Евробарометър показва, че едва един от трима европейци смята, че гласът му има значение в Европейския съюз.

Важно е да знаете, че ако имате проблеми при международно пътуване с влак, при полет от ЕС или при полет към него от страна извън Съюза с регистриран в ЕС превозвач, може да имате право да ви върнат парите и евентуално да ви платят обезщетение. Когато използвате мобилния си телефон в друга страна от ЕС, съществуват определени максимални тарифи, които вашият мобилен оператор не може да надвишава. Имате право да избирате и най-добрите условия за доставка на газ и на електроенергия благодарение на Европейския съюз.
 
В звуковия файл можете да чуете цялото издание на рубриката, подготвена от Поли Начева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42
Гроба на Змей Горянин в двора на манастир „Седемте престола“ в Стара планина, близо до Своге.

Змей Горянин – забравеният и забранен писател и публицист

Змей Горянин, псевдоним на писателя Светозар Акендиев Димитров, е име в българската културна история, дълго време премълчавано и дори забранявано. Причината е ясна – осъден на една година затвор от Народния съд, произведенията му са включени в списъка на забранените книги, дейността му е порицавана и наблюдавана. А всъщност провинението му е..

публикувано на 28.05.20 в 09:15

Волжка България – средновековната врата между Изтока и Запада

След разпада на Стара Велика България на Кубрат неговият втори син Котраг поема на север начело на прабългарското племе котраги. Установява се по поречието на Средна Волга и към 660 г. основава Волжка България. Следи от нейната история днес грижливо се пазят и изучават в Българския историко-архитектурен музей-резерват в Татарстан...

обновено на 21.05.20 в 13:50

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39