Европейският съюз за радио и телевизия приканва гръцкото правителство да преразгледа решението си за закриването на Гръцкото радио и телевизия

Снимка: Агенция Франс прес

Европейският съюз за радио и телевизия (EBU) изразява огромната си тревога от името на цялата общност на европейските обществени радио и телевизионни оператори по повод съобщението, че Гръцкото радио и телевизия /сред основателите на EBU през 1950 година/ е било спряно с решение с незабавно действие. След дадените спешни пълномощия на финансовия и ресорния министър е било прекратено излъчването на ERT.

В писмо, изпратено днес до гръцкия премиер Антонис Самарас, президентът на EBU Жан-Пол Филипо и генералният директор на EBU Ингрид Делтонр призовават господин Самарас да използва цялата си власт, за да отмени това решение.

Съществуването на обществените медии и тяхната независимост от правителството са основата на демократичните общества, припомнят от EBU. Ето защо решенията по всички съществени промени, засягащи системата на обществените медии, би трябвало да се вземат след провеждането на открит и политически коректен дебат в парламента, а не само по споразумение между двама министри.

Президентът и генералният директор на EBU изтъкват, че при ясна необходимост за реализиране на бюджетни икономии, националните радио и телевизионни организации са по-важни от всякога във време на национални изпитания. Това не означава ERT да бъде по-лошо управлявана, отколкото една частна компания. Несъмнено, всички обществени средства трябва да се изразходват по най-отговорен начин.

EBU е готов да предложи своя опит по отношение на европейските обществени медии, експертна помощ и съдействие, от които ERT се нуждае, за да бъде запазена като един безспорен образец на европейски обществен радио и телевизионен оператор, се казва още в писмото.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42
Гроба на Змей Горянин в двора на манастир „Седемте престола“ в Стара планина, близо до Своге.

Змей Горянин – забравеният и забранен писател и публицист

Змей Горянин, псевдоним на писателя Светозар Акендиев Димитров, е име в българската културна история, дълго време премълчавано и дори забранявано. Причината е ясна – осъден на една година затвор от Народния съд, произведенията му са включени в списъка на забранените книги, дейността му е порицавана и наблюдавана. А всъщност провинението му е..

публикувано на 28.05.20 в 09:15

Волжка България – средновековната врата между Изтока и Запада

След разпада на Стара Велика България на Кубрат неговият втори син Котраг поема на север начело на прабългарското племе котраги. Установява се по поречието на Средна Волга и към 660 г. основава Волжка България. Следи от нейната история днес грижливо се пазят и изучават в Българския историко-архитектурен музей-резерват в Татарстан...

обновено на 21.05.20 в 13:50

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39