За политиката в театъра и театъра в политиката

Този понеделник дамският дует на "Калейдоскоп"- Нора Георгиева и Ваня Минева- си говорим с Поли Трифонова, директор на видинския куклен театър. Поли е родена е на 13 декември 1955 година в село Моравка, Търговищка област. През 1991 година завършва актьорско майсторство за куклено изкуство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" София. Има допълнителна квалификация по теория и практика на театралния мениджмънт, мениджмънт в публичните изкуства и управление на театралното производство. От 1992 година е директор на Държавен куклен театър Видин. Член е на ръководството на театралните директори в България, както и на международната организация "Изкуство за деца и млади хора". Носител е на множество награди за актьорско майсторство. Обявена е за личност на 1998 година за Видин в областта на културата, както и за личност, допринесла за развитието на Видин за 2001 година. Владее френски, руски и сръбски езици. Майка на пораснала вече дъщеря. Заклет франкофон и почитател на френския шансон.

Поли Трифонова познава много от лицата на живота. При нея нещата рядко, да не кажем почти никога, не са се случвали като подарък- за всяка победа в живота си Поли се е трудила здраво. Нашият гост е артистична, но и силна жена, която упорито остава в една професия, за която къде на шега, къде не толкова на шега, хората казват: "Цигулар къща не храни". Тя обича до безразсъдство работата си на сцената, но и години наред се справя с поддържането на баланса между тази "любов необяснима" и ежедневните грижи, които носи всеки ръководител на театър. Да го кажем така- тя си позволява от време на време да си освежи душата с участие в някои от спектаклите на трупата на видинския куклен театър, но дори и тогава не забравя, че е и негов директор. Поли познава и отговорностите на политик от средна величина- тя бе заместник областен управител на Видин, а сега е общински съветник.

Говорим си Поли Трифонова за "нещата от живота" и слушаме Жо Дасен. А в подвижните огледала на нашия радио "Калейдоскоп" се опитваме да хванем различните лица на темата за политиката в театъра и театъра в политиката. Изкушена съм да попитам дали хората приемат политиците като модел за подражание? Страдат ли от звездна болест както актьорите, така и политиците? Кога самовлюбеността нанася повече вреда- при актьорите или при политиците? А дали прекалената самонадеяност може да провали както един актьор, така и един политик? Как се зарежда човек с енергия, когато работи в един такъв труден сектор като културата?

"Когато не се влагат достатъчно усилия в една работа, то тя няма и как да се получи. Успехът зависи от това какви цели си поставяш, колко си можещ, колко си отговорен, колко си гъвкав... Всичко зависи от теб самия! А ако "заразиш" с тази идея и една общност, то значи че успехът ще зависи и от тази общност. Преди всичко обаче е компетентността. Без компетентност нищо няма да се получи."

Такава пък се получи днес в "Калейдоскоп" моментната снимка на Поли Трифонова. За хората, с които тя работи през годините и които я познават добре, нейната взискателност към всичко, с което се захваща, може понякога им идва в повече. Но това е нейният начин всяка добра идея да бъде завършена- да се гради с отговорност и любов, стъпка по стъпка, без суетня и лековерие. Дори когато човек е уморен. Дори когато е на прага на разочарованието. Дори когато животът се е подредил по начин, който не е бил очакван и предсказуем. Затваряш болката в сърцето си и продължаваш напред.
По публикацията работи: Ваня Минева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

Св. св. Кирил и Методий – съпокровители на Европа

Малцина знаят, че с апостолическо послание „За безпримерно достойнство” (Egregiae Virtutis) от 30 декември 1980 г. папа Йоан Павел II обявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа. За папата двамата славяноапостоли са мост между Изтока и Запада, допринесли значително както за културното израстване на Стария континент, така и за..

обновено на 24.05.20 в 10:21

В Музея на просветното дело в Копривщица

"Четете и знайте, за да не бъдете подигравани и укорявани от други племена и народи. Събрах и обединих историята на българския род в тая книжица за ваша полза и похвала. Написах я за вас, които обичате своя род и българското отечество. Преписвайте тази историйца… и пазете я да не изчезне!" Това казва преди повече от две столетия в своята..

обновено на 24.05.20 в 02:02

От „А” до „Я” в графити

На 24 май, Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, в столичната галерия Gifted Sofia беше открита международна изложба, посветена на кирилицата в графити. Събитието се организира за втора поредна година, а куратор е известният в графити-средите варненски стрийтарт артист Алекси Иванов, на когото принадлежи и..

обновено на 23.05.20 в 17:23
Изображения на глаголически букви. Св. Кирил е замислил глаголическата „А” с формата на кръст, защото е смятал азбуката за свято дело.

Българската азбука – духовно наследство с непреходна стойност

Един от най-тачените дни в празничния ни календар – 24 май, е Денят на буквите, на българската азбука, създадена през втората половина на IX век. Този ден ни връща столетия назад, припомняйки ни едно наследство, изгряло със своята духовна светлина над земи и култури. В дните преди 24 май в Българската академия на науките бе открита изложба за..

обновено на 21.05.20 в 11:56