Европейската комисия кани повече от 150 граждани на общоевропейски дебат в Брюксел

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След като бяха проведени 50 диалога в градове във всички 28 страни от ЕС, Европейската комисия кани повече от 150 граждани на общоевропейски дебат на 27 март, в сградата на Комисията в Брюксел.

Председателят Жозе Мануел Барозу ще води диалог с гражданите следобед, а 10 комисари и членове на Европейския парламент ще дискутират с граждани на паралелни прояви през целия ден.

В основата на дебата, който се води в цяла Европа, е въпросът: искаме ли да подобрим Европа или да се откажем от нея? Моят отговор е ясен: да се залавяме за работа! Ако Европа не ви харесва такава, каквато е в момента, направете я по-добра!“, каза председателят на Европейската комисия Барозу. „Като се имат предвид наближаващите важни европейски избори, искам да видя реален дебат за това как трябва да се развива Европейският съюз през следващите години - както в икономически, така и в политически аспект. Това е дебат, който засяга всички граждани. Затова Комисията ще организира диалог с гражданите.

Европейската комисия покани по трима от участниците в предишните 50 диалога. По този начин общоевропейският диалог ще се превърне в кулминация на диалозите, проведени от септември 2012 г. до началото на 2014 г.

Заключителният граждански диалог с председателя Барозу ще може да бъде наблюдаван на живо в интернет.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нов регламент за политическата реклама защитава от външна намеса изборите в ЕС

На изборите за Европейски парламент (ЕП) от 6 до 9 юни 2024 г. милиони европейци ще вземат участие в определянето на бъдещето на Европейския съюз и европейската демокрация.  Винаги е важно да се гласува - на местно, национално или европейско равнище. Това е възможност за всеки, имащ право да участва във вота, да изрази мнението си по въпроси,..

публикувано на 11.04.24 в 09:05

Българският е един от езиците, на които говори ЕС

Европейският съюз е впечатляващ със своето културно и езиково многообразие, а езиците, които се говорят в страните от Съюза, са важна част от неговото културно наследство . Затова ЕС подкрепя многоезичието в своите програми и в работата на своите институции. В ЕС има 24 официални езика : английски, български, гръцки, датски,..

публикувано на 08.04.24 в 09:15

Депозитна система - инвестиция в природата

Пластмасови бутилки, кенчета, кутии...  Сигурно не бихме могли да изпием един фреш, бързайки за работа, или да хапнем парче печена ябълка, без да използваме някои от тях.  Колкото и здравословни храни и напитки да съхраняват те, безспорна е вредата, която нанасят, когато попаднат в околната среда. Има ли спасение за природата? На територията на..

публикувано на 22.02.24 в 09:05

Участва ли България в процеса на вземане на решения в ЕС?

Колко европейски регламента и директиви са приети без участието на България от 2007 г. насам? Има ли такива? Сигурно сте попадали на твърдения за "брюкселския диктат" от типа на "България е безгласна буква в процеса на вземане на решения" или "Брюксел ни налага…". Как всъщност стоят нещата и участва ли България в процеса на вземане на решения..

публикувано на 08.02.24 в 09:05

Дезинформацията е основен глобален риск, алармираха в Давос. Как ЕС се бори с нея?

Една от най-големите глобални заплахи през изборната за половината население на света 2024 година.  Така  е представена дезинформацията  в   Доклада за глобалните рискове за 2024  на Световния икономически форум в Давос, провел се от 15-и до 19-и януари.  Гражданското общество, академичната общност, правителствата и бизнесът  виждат именно в..

публикувано на 25.01.24 в 09:05

Зелено, по-зелено, ВЕИ

Зелена енергия, зелена сделка, зелен преход, възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ . Словосъчетания, които сме свикали да звучат по медиите, най-вече в информации от европейските институции, но какво чуваме? Четем ли с разбиране тези комбинации от думи  в публикациите на новинарските сайтове?  А какво означава Европа да се превърне в първия климатично..

публикувано на 12.01.24 в 07:20

Те са млади, оптимисти за ЕС и искат да гласуват

Те са от поколението Z  - ученици в Софийската гимназия по архитектура, строителство и геодезия "Христо Ботев". Оптимисти са за ЕС  - вярват, че европейската интеграция и единство са формула без алтернатива, а изборите за Европарламент през 2024 г. ще потвърдят това. И искат да гласуват  -  обратно на изводите от всички проучвания за..

публикувано на 28.12.23 в 09:45