Артфестивал „Априлци вдъхновява“

От 9 до 11 май в Априлци ще се проведе първото издание на уникален артфест, който ще преобрази атмосферата на красивия старопланински град. Участват творци от няколко генерации, представители на различни изкуства. Датите не са избрани случайно – на 9 май е празникът на Априлци. Тогава се почита паметта на загиналите при потушаването на Априлското въстание от 1876 г. Нека припомним, че градът е сравнително млад. Основан е през 1976 г. от сливането на четири старинни селища, записали имената си в българската история.

Априлци е синоним на героиката и саможертвата. Но Априлци е и съвременен динамичен център на туризма и изкуствата. За да проектираме героичната история на мястото върху днешния ден, решихме да придадем артистичен живот и пълнокръвие на класическия израз „Град на герои“ – казват организаторите в официалната покана.

„Три по три.. по три“ е формулата, която „конструира“ събитието.  С други думи – трима творци канят трима свои колеги в рамките на три дни. Мартина Караиванова (живопис), Стефан Лютаков (скулптура) и Тодор Котопанов (музика) дават началния тласък, подбирайки личностите и събитията в отделните направления. Координатор на целия проект е известният художник Владимир Аврамов, почетен гражданин на Априлци. Той е и автор на идеята, която определя така:

Да се създава творчество, вдъхновено от героиката и значимостта на мястото, но трансформирано през съвременността. Това е артфестивал, който среща музиката с живописта и скулптурата. Утвърдени имена работят със свои студенти и дори с деца. Нашата амбиция и желание е да привлечем възможно най-широк кръг почитатели на изкуството в цялото му многообразие.

Всички музиканти, независимо от областта, в която се изявяват, ще изпълнят в заключителния концерт популярна възрожденска песен. Мартина Караиванова подготвя създаването на голямо живописно платно. Тук цветът ще е „емоционалният носител” на едно разгръщане в пет различни гами. Същата идея, но в по-малък формат, ще осъществят деца от града, които се занимават с рисуване. Ще участват и възпитаници на Средното художествено училище за приложни изкуства – Троян.

Тодор Котопанов се е постарал да обхване широка палитра от стилове. Младият бас определя себе си като класически музикант, който обича да експериментира. За участие във феста е поканил Детската група „Априлски звънчета”, която изпълнява местен фолклор. Малките певци от десет години работят с група „Епизод”. Заедно с децата рок музикантите ще представят свои композиции върху народностна основа. „Епизод” имат самостоятелен концерт в последния ден на феста. В програмата е и Живко Василев трио. Разбира се, няма многообразие без класическа  музика. Известният цигулар проф. Йосиф Радионов ще изпълни обичани пиеси от световната класика в акомпанимент на Зорница Радионова. Заедно с Магдалена Василева Тодор Котопанов е подготвил концерт със заглавие „Антология на операта”. Певецът представя знакови творби, предшествани от кратки разкази за композитора, епохата и любопитни подробности.


На сцената в Априлци ще бъдат още няколко танцови състава, духов оркестър „Заедно”. Празникът ще започне с литургия, литийно шествие и молебен, който ще отслужи негово преосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил. Предвидени са и възстановки на исторически битки. На 11 май гостите на артфеста ще видят всички живописни и скулптурни творби, създадени в рамките на форума. Участниците ще рисуват и върху трафопостове и различни елементи от съвременния градски бит. Мотото на фестивала е „Априлци вдъхновява”. А Тодор добавя:

Сигурен съм, че пленителната красота на природата и сърдечните хора, които живеят там, ще вдъхновят участниците – както се случи с мен, а преди това с безброй представители на изкуствата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07