Конфискацията на имущество, придобито по престъпен начин е темата, на която Европейската комисия обръща специално внимание - както в редовните си доклади за България и Румъния, така и на общоевропейско ниво.
У нас - преди дни, Общото събрание на Гражданската колегия на Върховния касационен съд обяви в тълкувателно решение, прието без нито едно особено мнение, че конфискация на престъпно придобито имущество може да бъде допусната само при условие, че бъде доказано наличието на пряка или поне косвена връзка между престъпната дейност и придобиването на имуществото. Макар да засяга отменения вече Закон за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, в очакването на решението бяха спрени десетки дела , които се гледаха по стария ред на Закона.
Според Пламен Георгиев, председател на Комисията за гражданска конфискация,това решение няма да доведе до пречки пред комисията. Решението е израз на практиката, която вече се трупала. Съдът винаги е търсил причинна връзка между извършеното престъпление и имуществото, което е придобито- каза Георгиев. Ние направихме работна група и изводът беше, че делата, които комисията е загубила е,защото не сме успели да докажем причинна връзка между извършеното престъпление и имуществото, което е придобито от престъпна дейност. Това не означава, че не бива да проверяваме 25 годишния период назад, както беше по отменения закон- уточни той. Съдът изрично в това тълкователно решение казва, че на отнемане подлежи имуществото, което е придобито преди доказаната престъпна деятелност, ако от обстоятелствата по делото може да се обоснове предположение за наличие на някаква връзка.
След това решение ще бъдат размразени дела на комисията.22 дела са тези, които са по стария закон и които бяха спрени пред ВКС. Има 7 производства по новия закон, по които сме обезпечили имущество- съобщи председателят на комисията.
Чуйте още от разговора с председателя на Комисията за гражданска конфискация Пламен Георгиев.На изборите за Европейски парламент (ЕП) от 6 до 9 юни 2024 г. милиони европейци ще вземат участие в определянето на бъдещето на Европейския съюз и европейската демокрация. Винаги е важно да се гласува - на местно, национално или европейско равнище. Това е възможност за всеки, имащ право да участва във вота, да изрази мнението си по въпроси,..
Европейският съюз е впечатляващ със своето културно и езиково многообразие, а езиците, които се говорят в страните от Съюза, са важна част от неговото културно наследство . Затова ЕС подкрепя многоезичието в своите програми и в работата на своите институции. В ЕС има 24 официални езика : английски, български, гръцки, датски,..
Пластмасови бутилки, кенчета, кутии... Сигурно не бихме могли да изпием един фреш, бързайки за работа, или да хапнем парче печена ябълка, без да използваме някои от тях. Колкото и здравословни храни и напитки да съхраняват те, безспорна е вредата, която нанасят, когато попаднат в околната среда. Има ли спасение за природата? На територията на..
Колко европейски регламента и директиви са приети без участието на България от 2007 г. насам? Има ли такива? Сигурно сте попадали на твърдения за "брюкселския диктат" от типа на "България е безгласна буква в процеса на вземане на решения" или "Брюксел ни налага…". Как всъщност стоят нещата и участва ли България в процеса на вземане на решения..
Една от най-големите глобални заплахи през изборната за половината население на света 2024 година. Така е представена дезинформацията в Доклада за глобалните рискове за 2024 на Световния икономически форум в Давос, провел се от 15-и до 19-и януари. Гражданското общество, академичната общност, правителствата и бизнесът виждат именно в..
Зелена енергия, зелена сделка, зелен преход, възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ . Словосъчетания, които сме свикали да звучат по медиите, най-вече в информации от европейските институции, но какво чуваме? Четем ли с разбиране тези комбинации от думи в публикациите на новинарските сайтове? А какво означава Европа да се превърне в първия климатично..
Те са от поколението Z - ученици в Софийската гимназия по архитектура, строителство и геодезия "Христо Ботев". Оптимисти са за ЕС - вярват, че европейската интеграция и единство са формула без алтернатива, а изборите за Европарламент през 2024 г. ще потвърдят това. И искат да гласуват - обратно на изводите от всички проучвания за..