Повторното използване на водата не е широко разпространено в Европа

Снимка: БГНЕС

Европейската комисия започва обществена консултация за повторната употреба на отпадните води.Комисията се допитва до гражданите, професионалните организации и публичните органи за мнението им за възможните мерки за повторното използване на пречистени отпадни води.

Общественото допитване е провокирано от недостига на вода, който е проблем в сухите региони с ниско количество на валежите и висока гъстота на населението, както и в региони с умерен климат, в които се развива активна селскостопанска, туристическа или промишлена дейност. Изменението на климата в световен мащаб води до изостряне на тези проблеми, а в средносрочен и дългосрочен план се очаква то да окаже значително въздействие на много места по света.

Появява се надпревара за водни ресурси между различните сектори, използващи вода, като в същото време висококачествените водни източни трябва да бъдат защитени и запазени за снабдяване с питейна вода, посочват от комисията. На тези проблеми може да се реагира чрез по-широка повторна употреба на пречистени отпадни води най-вече в селското стопанство, промишлеността и градовете.

В момента по-голямата част от отпадните води от пречиствателните станции в градовете се излива във водни басейни без да се използва потенциалът на решенията за повторна употреба на тази вода.Обществените консултации ще продължат до 7 ноември 2014 г.Резултатите ще бъдат отразени в оценка на въздействието във всички основни аспекти на повторното използване на водата, включително за селскостопански, градски, промишлени и развлекателни цели.

През 2015 г. Комисията възнамерява да представи официално предложение въз основа на фактите от оценката на въздействието. Темата коментира председателят на Българската асоциация по водите Иван Иванов. Според Иванов има добри европейски практики при използването на пречистени отпадни води .В Кипър до 100% от тези води се оползотворяват, Малта , Италия и Франция също напредват в това отношение- каза експертът.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нов регламент за политическата реклама защитава от външна намеса изборите в ЕС

На изборите за Европейски парламент (ЕП) от 6 до 9 юни 2024 г. милиони европейци ще вземат участие в определянето на бъдещето на Европейския съюз и европейската демокрация.  Винаги е важно да се гласува - на местно, национално или европейско равнище. Това е възможност за всеки, имащ право да участва във вота, да изрази мнението си по въпроси,..

публикувано на 11.04.24 в 09:05

Българският е един от езиците, на които говори ЕС

Европейският съюз е впечатляващ със своето културно и езиково многообразие, а езиците, които се говорят в страните от Съюза, са важна част от неговото културно наследство . Затова ЕС подкрепя многоезичието в своите програми и в работата на своите институции. В ЕС има 24 официални езика : английски, български, гръцки, датски,..

публикувано на 08.04.24 в 09:15

Депозитна система - инвестиция в природата

Пластмасови бутилки, кенчета, кутии...  Сигурно не бихме могли да изпием един фреш, бързайки за работа, или да хапнем парче печена ябълка, без да използваме някои от тях.  Колкото и здравословни храни и напитки да съхраняват те, безспорна е вредата, която нанасят, когато попаднат в околната среда. Има ли спасение за природата? На територията на..

публикувано на 22.02.24 в 09:05

Участва ли България в процеса на вземане на решения в ЕС?

Колко европейски регламента и директиви са приети без участието на България от 2007 г. насам? Има ли такива? Сигурно сте попадали на твърдения за "брюкселския диктат" от типа на "България е безгласна буква в процеса на вземане на решения" или "Брюксел ни налага…". Как всъщност стоят нещата и участва ли България в процеса на вземане на решения..

публикувано на 08.02.24 в 09:05

Дезинформацията е основен глобален риск, алармираха в Давос. Как ЕС се бори с нея?

Една от най-големите глобални заплахи през изборната за половината население на света 2024 година.  Така  е представена дезинформацията  в   Доклада за глобалните рискове за 2024  на Световния икономически форум в Давос, провел се от 15-и до 19-и януари.  Гражданското общество, академичната общност, правителствата и бизнесът  виждат именно в..

публикувано на 25.01.24 в 09:05

Зелено, по-зелено, ВЕИ

Зелена енергия, зелена сделка, зелен преход, възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ . Словосъчетания, които сме свикали да звучат по медиите, най-вече в информации от европейските институции, но какво чуваме? Четем ли с разбиране тези комбинации от думи  в публикациите на новинарските сайтове?  А какво означава Европа да се превърне в първия климатично..

публикувано на 12.01.24 в 07:20

Те са млади, оптимисти за ЕС и искат да гласуват

Те са от поколението Z  - ученици в Софийската гимназия по архитектура, строителство и геодезия "Христо Ботев". Оптимисти са за ЕС  - вярват, че европейската интеграция и единство са формула без алтернатива, а изборите за Европарламент през 2024 г. ще потвърдят това. И искат да гласуват  -  обратно на изводите от всички проучвания за..

публикувано на 28.12.23 в 09:45