Ноември – посветен на творчеството на Павел Вежинов

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

През целия ноември Столична библиотека отдава почит на видния журналист, писател и сценарист Павел Вежинов. По случай 100-годишнината от рождението му бе открита изложба. Таблата, включени в нея, представят цитати от негови произведения, илюстрирани с фотоси. Марчела Борисова от Столична библиотека разказва:

Желанието ни бе да представим Павел Вежинов като писател, издигнал духовността на софийската общественост. Поканихме да се присъединят към нас и други български библиотеки, за да превърнем тази инициатива в национална кампания. Освен свързан дълбоко със София, Павел Вежинов е национален писател. Още преди да е започнал неговият месец, всичките му книги в библиотеката бяха взети от читатели. Интересна подробност е, че през 1942 г. заедно с Богомил Райнов, е работил в градската библиотека. В свое интервю Вежинов казва: „Спомням си, че мечтаех да стана библиотекар. Тази професия ми се струваше най-благоприятна за развитието ми на писател.”

Павел Вежинов е един от талантливите фантасти в българската литература. Силно го привличат и криминалните сюжети.  Хумористичното му творчество също не бива да се пренебрегва, още повече че е бил няколко години заместник-главен редактор на вестник „Стършел”. На малцина е известно, че любими на поколения киноленти като „Специалист по всичко”, „Тримата от запаса” и „Следите остават” са заснети по сценарии на Вежинов. Неговата дъщеря Павлина Делчева си спомня:

Баща ми не се наричаше писател. Когато попълваше документи в графà „професия”, пишеше „журналист”. Той смяташе, че читателите са тези, които могат да нарекат един творец писател. За мен е удовлетворение, че толкова години след рождението му, има хора, които се интересуват от неговото творчество. Книгите, които ще бъдат преиздадени, изложбата и филмите, които ще се покажат, имат за цел да привлекат по-младата публика. Ще споделя, че предстои ново издание на „Книга за Павел Вежинов”. В нея ще има негови размисли за литературата, интервюта и спомени за него.

В месеца, посветен на писателя, Националният литературен музей откри изложбата „Отвъд бариерата”. Как е построена експозицията, разказва Анна Свиткова, главен уредник на Националния литературен музей:

Силно впечатление прави фактът, че много от произведенията на Вежинов са филмирани. Това ме наведе на мисълта да структурирам изложбата като аналогия между литература и кино. В нея са показани визуално 33 литературни произведения на автора и 25 филма. Материалът обхваща темите, по които пише той – антифашистка борба и Втора световна война, градът, в който живее, морално-етичните проблеми на отношенията в семейството, между поколенията. Павел Вежинов има сериозна поредица от криминални филми, комедии. Много от любимите български сериали са по негов сценарий. Изложбата се осъществява със съдействието на Националната филмотека. Материалите, свързани с филмите, изцяло са предоставени от нея.

До 26 ноември посетителите на Столична библиотека  могат да разгледат и експозиция, организирана от издателствата „Ентусиаст” и „Сиела”. „Киното е двуостро оръжие” представя в двайсет платна различни адаптации на романа „Нощем с белите коне” и повестта „Бариерата”. Става въпрос не само за само филмите, но и за театралните постановки, правени по двете произведения. Идеята на изложбата е чрез визуализация младите хора да бъдат провокирани да проявят интерес към творчеството на Вежинов. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07