Председателят на Института за агростратегии и иновации Светлана Боянова участва в изслушването на комисаря по земеделие Фил Хоган пред комисията по земеделие в Европейския парламент. В рамките на последното за тази година заседание на комисията AGRI, комисарят по земеделие запозна евродепутатите с приоритетите на ръководения от него ресор през 2015 г.
Като тема от първостепенно значение комисарят очерта необходимостта от опростяване и преглед на действащите регламенти и процедури, особено по отношение на Общата организация на пазарите, където действащите актове са повече от 200, с оглед осигуряване на стабилна и предвидима законодателна рамка за земеделските производители - обясни Светлана Боянова.
Комисар Хоган очерта постигнатия напредък при подготовката на новите програми за развитие на селските райони от страна на държавите-членки. Европейската комисия е получила 116 от 119 програми за развитие на селските райони, като осем от тях се очаква да бъдат одобрени до края на тази година, а останалите поетапно - до края на март или до средата на 2015 г.
По отношение на зеления компонент на ОСП, комисар Хоган увери, че ЕК няма да налага санкции при неточно прилагане през първите две години , но не се предвижда отлагане на "зелените мерки" , така че правителствата на страните- членки трябва да създадат нужната организация - подчерта Боянова.
На изборите за Европейски парламент (ЕП) от 6 до 9 юни 2024 г. милиони европейци ще вземат участие в определянето на бъдещето на Европейския съюз и европейската демокрация. Винаги е важно да се гласува - на местно, национално или европейско равнище. Това е възможност за всеки, имащ право да участва във вота, да изрази мнението си по въпроси,..
Европейският съюз е впечатляващ със своето културно и езиково многообразие, а езиците, които се говорят в страните от Съюза, са важна част от неговото културно наследство . Затова ЕС подкрепя многоезичието в своите програми и в работата на своите институции. В ЕС има 24 официални езика : английски, български, гръцки, датски,..
Пластмасови бутилки, кенчета, кутии... Сигурно не бихме могли да изпием един фреш, бързайки за работа, или да хапнем парче печена ябълка, без да използваме някои от тях. Колкото и здравословни храни и напитки да съхраняват те, безспорна е вредата, която нанасят, когато попаднат в околната среда. Има ли спасение за природата? На територията на..
Колко европейски регламента и директиви са приети без участието на България от 2007 г. насам? Има ли такива? Сигурно сте попадали на твърдения за "брюкселския диктат" от типа на "България е безгласна буква в процеса на вземане на решения" или "Брюксел ни налага…". Как всъщност стоят нещата и участва ли България в процеса на вземане на решения..
Една от най-големите глобални заплахи през изборната за половината население на света 2024 година. Така е представена дезинформацията в Доклада за глобалните рискове за 2024 на Световния икономически форум в Давос, провел се от 15-и до 19-и януари. Гражданското общество, академичната общност, правителствата и бизнесът виждат именно в..
Зелена енергия, зелена сделка, зелен преход, възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ . Словосъчетания, които сме свикали да звучат по медиите, най-вече в информации от европейските институции, но какво чуваме? Четем ли с разбиране тези комбинации от думи в публикациите на новинарските сайтове? А какво означава Европа да се превърне в първия климатично..
Те са от поколението Z - ученици в Софийската гимназия по архитектура, строителство и геодезия "Христо Ботев". Оптимисти са за ЕС - вярват, че европейската интеграция и единство са формула без алтернатива, а изборите за Европарламент през 2024 г. ще потвърдят това. И искат да гласуват - обратно на изводите от всички проучвания за..