Неизвестна книга на Екзарх Стефан и 70 години от края на схизмата

| обновено на 17.02.15 в 12:54

На две изключително важни за нашата история седемдесетгодишнини катедра "Теология" на Пловдивския университет посвещава издаването на една книга на екзарх Стефан. Това е непубликуван и неизвестен досега текст на българския екзарх Стефан за историята на Българската православна църква, открита при работа с личния му архив. Изданието е на катедра „Теология” на Пловдивския университет, посветено е на 70-годишнината от неговото провъзгласяване за екзарх и 70-годишинината от свалянето на схизмата върху Българската православна църква. Доц. Мария Шнитер - ръководител на катедра „Теология” в Пловдив университет е наш събеседник.

Мария Шнитер: Откритието беше направено от доц. Русалена Пенджекова, която работеше в личния архив на екзарх Стефан в Смолян, там се пази всъщност архивът, и така тя донесе една дебела папка с машинописни страници, доста пожълтели от времето, върху които още стоят ръкописните корекции на автора и се оказа, че това е един труд, озаглавен „Българската църква”, който е завършен изглежда около 1947 г. – значи, в последните години от живота на екзарха, по времето, когато той е заточен в гр. Баня, т.е. тогавашното село Баня, и този труд така и остава непубликуван тогава и чак сега стига до своите читатели – значи близо 70 г. след като е написан.

Р. П.: Личността на екзарха Стефан според вас достатъчно признание ли получава и с днешна дата, тъй като неговият принос, боравейки с историческите факти, е много значим и проявен в много области? Самата му личност би могла в някаква степен да се определи като силно просвещенска.

М. Ш.: Той е може би последният възрожденец в историята на българската църква. Това е един изключително интересен, многопосочен ум, човек, който едновременно съчетава в себе си всички качества на българските възрожденци и борци за църковна независимост с модерното мислене на хората от ХХ век, с една широка мирогледна готовност да се обърне на всяка посока, да се запознае с всичко ново.

Не случайно той е защитил своя докторат в Швейцария, в Женева, където темата на неговото дисертация е „Богомилите и презвитер Козма”, т.е. той тръгва от темата на българската средновековна църква и нейните най-интересни, най-важни, най-влиятелни в европейската история феномени и този начин всъщност прави българите по-познати за Европа. И по-късно той продължава тази своя мисия, включвайки се в икуменическото движение, не знам доколко това е познато, но това е един от най-спорните периоди в живота му и в дейността му, защото, разбира се, не всички приемат икуменизма като нещо еднозначно положително и това води всъщност, бих казала, до трагичния край на неговия живот.

Цялото интервю с доц. Мария Шнитер чуйте тук.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изложба за делото на Константин Иречек в България

Изложба, посветена на Константин Иречек (1854–1918), ще се открие в в къщата-музей „Хр.Г. Данов“ в Стария град.  Акцент в изложбата е престоят на Иречек в България и приносът му за българската история и образование.  Той е автор на първата академична история на България, бил е и министър на просвещението. Носител е на първия златен медал „За..

обновено на 14.12.18 в 11:02

Великите европейци – Фреди Меркюри

Книгата е „Добри поличби”, авторите – Тери Пратчет, Бог да го прости и Нийл Геймън, Бог да го поживи. Ангелът Азирафаел и демонът Кроули много харесват света и искат да го спасят. В опит да си успокои нервите, Кроули пъха в касетофона на „Бентли”-то касета с „Годишните времена” на Вивалди. „Мамка му!” – изкрещява обаче той, щом го заливат едни..

обновено на 12.12.18 в 11:04

Коледна изложба на пловдивските художници в ГХГ

Коледната изложба на Дружеството на пловдивските художници тази година е приютена залите на Градската художествена галерия.  Ще бъдат връчени годишните награди за живопис, графика и скулптура, за млад автор, както и Наградата на кмета на Пловдив.  Тази година техните носители са: за живопис – Минчо Панайотов, за графика – Димитър Апостолов, за..

обновено на 10.12.18 в 16:22

Журналистката Евгения Атанасова представя книгата си за Кристо

Литературен салон SPIRT & SPIRIT и издателство Книгомания.бг представят журналистката Евгения Атанасова и книгата й „КРИСТО, ВЛАДО, РОСЕН И ПЛАВАЩИТЕ КЕЙОВЕ“ днес от 19 ч. в „Петното на Роршах" в Пловдив. Евгения Атанасова-Тенева е журналист и запален изследовател на творчеството на Кристо и Жан-Клод. Автор e на документални филми и статии,..

публикувано на 04.12.18 в 05:43

Представят "Дебили - недраги" в Първо студио на Радио Пловдив

Книгата с епиграми „Дебили-недраги“ на Георги Кушвалиев ще бъде представена в Първо студио на Радио Пловдив.  Писателят е първият носител на наградата „Крилатият козел“, учредена в памет на Радой Ралин, наречен „Козела“ в разработките на ДС за него. „Дебили-недраги“ е издадена във формата на изгорената преди 50 години „Люти чушки“, а..

публикувано на 04.12.18 в 05:35

Пенка Калинкова представя "Познатият непознат Пловдив"

Премиера на второто  издание на  книгата „Познатият непознат Пловдив“ на Пенка Калинкова  ще се състои в Културен център Тракарт. Първото издание се изчерпа  изненадващо бързо и продължават да я търсят, дори от чужбина, повечето са, разбира се, пловдивчани. Оказа се, че има все още хора, които се интересуват от миналото, от голямата история..

публикувано на 29.11.18 в 06:43

Творческа вечер на поета и преводач Кирил Кадийски

Творческа вечер на поета и преводача Кирил Кадийски ще се проведе на 28 ноември (сряда) 2018 г. от 17,00 ч. в Лекционната зала на Народна библиотека „Иван Вазов“.  Той е сред значителните съвременни български поети, известен е с множеството преводи на творчеството му на различни европейски езици, носител е на престижни награди.  Изумителна е и..

публикувано на 28.11.18 в 08:10