Индустрия ли е културата?

БНР Новини
Доцент д-р Анна Кръстева
Снимка: БГНЕС

Днес по случай Международния ден на Франкофонията в зала „Изток“ на Народното събрание беше организирана конференция на тема „Култура, иновации, развитие. Франкофонски практики“. Форумът акцентира още веднъж върху нарастващото значение на културата като динамичен сектор с възможности за развитие и фактор за благоденствието на гражданите в Европейския съюз.
Заетите в творческите индустрии вече създават 4,4% от европейския брутен продукт. Това е сериозен повод да се обсъдят възможностите за обмен на артистични практики – сподели за слушателите на БНР в предаването „Артефир“ доцент д-р Анна Кръстева – председател на Асоциацията на носителите на френския Орден на Академичните палми.
Френският език и френският цивилизационен опит винаги са играли ролята на мост между културите. Затова и съвсем естествено Френският институт в България, Групата на франкофонските посланици в София и Българската секция на Асоциацията на носителите на френския Орден на Академичните палми са активни партньори на Народното събрание на Република България и Министерството на външните работи в осъществяването на Международната конференция „Култура, иновации, развитие. Франкофонски практики”.
В приветствието си към участниците в конференцията председателят на Парламента Цецка Цачева отбеляза: Целта е да стегнем нашите редици за по-решително отстояване на франкофонските идеали в ежедневието, като работим за насаждане на култура на демократичните ценности, на толерантност, солидарност, взаимно изслушване и диалог.
Заместник-министърът на външните работи Катя Тодорова посочи, че през последните години в международната общност се е оформил консенсус, който вижда културите като основен елемент на устойчивото развитие, както и за основен фактор за борба с бедността и сплотяване на социалните слоеве.
В конференцията участва и посланикът на Франция Ксавие Лапер дьо Кабан, който коментира: Франкофонията е вектор на комуникация, но и съвкупност от ценности, стратегии и политики.
Кметът на София Йорданка Фандъкова изрази задоволство, че София е домакин на такава престижна проява и посочи, че по отношение на творческите индустрии София се нарежда в непосредствена близост до европейските стандарти. Тя отбеляза, че София е дългогодишен член на асоциацията на франкофонските столици и съобщи, че следващата седмица й предстои среща с кмета на Париж.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В търсене на доброто

Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..

обновено на 23.07.19 в 15:34

Денис Бучел: Фотографията трябва да докосне сърцето на зрителя

Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..

обновено на 16.07.19 в 15:11
Жюстин Томс (вляво) и Вася Атанасова

Българската Уикипедия на 15 години

На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..

обновено на 09.07.19 в 14:45
Доходно здание на Застрахователна компания „Балкан“, днес Младежки театър. Архитекти: Станчо Белковски и Иван Данчов,
1940 г.

Архитектурният модернизъм

Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..

обновено на 03.07.19 в 14:35

Тренировка по импровизация

Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..

обновено на 02.07.19 в 14:41
Любо Киров и Таня Димова в студиото на програма „Христо Ботев“

За музиката „Както преди“ с Любо Киров

Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..

обновено на 01.07.19 в 14:39

Невъзможен дебют

Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...

обновено на 14.01.19 в 12:29