"Танцова работилница Илиев" – десето издание

БНР Новини
Снимка: ilievdance.org

Петър Илиев е хореограф, бивш солист на Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, живее в САЩ повече от 20 години. Първата „Танцова работилница Илиев“ организира преди осем години с идеята да предаде на младите си колеги своя опит и знания, натрупани отвъд океана. Завършил е Държавния танцов институт – Ню Йорк. Работил е в една от първите танцови компании в САЩ, чиято мисия е запознаването на американската публика с богатството на етническия танц. В момента преподава в Пасифик Нортуест балет и Балет Чикаго.От самото начало в програмата на работилницата присъстват различни стилове – класически балет стил „Баланчин“, модерен танц, джаз (в стила на Боб Фос), хип-хоп, характерен танц. Преподавателите са утвърдени авторитети в своята област. Това е десетото издание, тъй като от две години се организира и лятна танцова академия. Г-н Илиев преподава характерен танц, в който неизменно включва и елементи от българския фолклор. Ето какво разказа той в интервю за Радио България:


Тази година сме в ново, много хубаво студио. Очакваме и двама преподаватели, които идват за пръв път. Творчеството на Пола Уебър следя отдавна, очаквам с нетърпение да работя с нея. Преподава класически балет. С Гари Абът, учителя по модерен танц, също ще бъде много интересно. Маркъс Галанте идва за пети път може би. Много е критичен към учениците си. Играл е на Бродуей, участвал е в поне четири оригинални постановки, владее стила, който наричам „бродуейски джаз“. Тази година за пръв път имаме български преподавател – Николина Карагеоргиева. Тя е сред първите стипендианти на фондация „Танцово изкуство – Илиев“. Ще преподава балет в ниво „средно напреднали“. Андреа Бър е професионален хип-хоп танцьор. Искам отново да припомня, че този стил не се изучава у нас професионално. А аз много държа да дам различни възможности на талантливите деца и младежи, които тази година са 180. Благодарни сме на фондация „Америка за България“, която ни подкрепя в това начинание. Всяка година имаме стипендианти, осигуряваме им обучение в САЩ за около месец и половина. Миналата година дадохме пет стипендии. Тази година заключителният спектакъл ще бъде в залата на Университета по строителство, архитектура и геодезия, на 13 април. Подготвяме го още от първия ден. Струва си да се види, защото младите танцьори показват какво са научили в рамките на тези кратки седем дни. Това е нещо, което се показва само веднъж и би било прекрасно, ако достигне до повече хора.

Петър Илиев разказва и за чуждестранните участници в работилницата. Те са предимно от съседните на България страни – Македония, Румъния, Сърбия. В предишни години са участвали и младежи от Германия, Турция. Най-редовно идват и студенти от САЩ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07