МВФ запази без промяна своята прогноза за глобален икономически растеж с 3,5% през 2015-а година

Международния валутен фонд запази без промяна своите предишни прогнози за глобалния икономически растеж през настоящата година, но подчерта за нарастващо различие в развитието на водещите световни икономики.

МВФ предупреди, че икономическото възстановяване продължава да бъде "сдържано и неравномерно" и обкръжено от голяма несигурност, включваща както съществуващото геополитическо напрежение, така и волатилността на финансовите пазари.

Според пролетния доклад на Фонда "Световни икономически перспективи" глобалният БВП ще нарасне през настоящата година с 3,5%, съвпадайки с предишна прогноза, направена през януари. За 2016-а година МВФ вече очаква малко по-силен икономически растеж от 3,8% при януарска прогноза за растеж с 3,7 процентни пункта.

Фондът обяви възходяща ревизия на своите прогнози за икономическия растеж на еврозоната през 2015-а година до 1,5% от 1,2% през януари и до 1,6% през 2016-а година от предишна прогноза в началото на годината за растеж с 1,4 процентни пункта.

В същото време МВФ намали прогнозите за икономическия растеж на САЩ и вече очаква повишение на американския БВП с 3,1% през тази и през следващата година при предишни прогнози през януари съответно от 3,6% и от 3,3 процентни пункта. Фондът цитира като причина за тази низходяща ревизия поскъпването на щатската валута с около 10% през последните шест месеца, което ще повлияе негативно на нетния американски износ.

                                                                                          Таблица с новите и с предходните икономически прогнози на МВФ

Снимка

За Китай МВФ запази своите прогнози без промяна за икономически растеж с 6,8% през 2015-а и за негово забавяне до 6,3% през 2016-а година.

Според новия доклад на Фонда по-ниските петролни цени ще добавят около 0,5% към глобалния икономически растеж през настоящата година. В същото време обаче беше посочено, че петролните цени могат да се повишат по-бързо от очакваното и това да навреди на глобалното търсене.

МВФ отново предупреди за наличието на редица рискове пред глобалния растеж, в т.ч. геополитическото напрежение и опасността от разрушителни движения на финансовите пазари, които все още могат да доведат до дерайлиране на мудното икономическо възстановяване. В частност Фондът посочи, че очакваното първо повишение на американските лихви на по-късен етап през настоящата година може да доведе до рязък отлив на капитали от т.нар. "развиващи се пазари".

Новият доклад "Световни икономически перспективи" е факт преди стартиращата по-късно през седмицата редовна пролетна среща на МВФ и Световната банка във Вашингтон.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10

Доверието на британските потребители се възстанови през септември обратно към нивото от преди Brexit

През септември потребителското доверие във Великобритания продължава да се възстановява за втори пореден месец от дъното, достигнато през юли като първа реакция на Brexit и в началото на есента успя да се върне обратно към нивото от преди британския референдум, на който беше гласувано за напускане на ЕС, показва последно проучване на компанията..

публикувано на 30.09.16 в 10:40

Солидно повишение на икономическо доверие в ЕС и негов пострецесионен връх за България

Икономическото доверие в Европейския съюз отскочи през септември много рязко от неговото близо двугодишно дъно, регистрирано през август, като в същото време данните на ЕК за България отчитат повишение на икономическото доверие до най-високо ниво от октомври 2008 година, когато стартира световната финансова и икономическа криза. Индексът,..

публикувано на 29.09.16 в 13:55

НСИ отчита стабилизиране на стопанската конюнктура в България през септември

Общият показател на бизнес климата в България остава през септември на равнището си от август и недалеч от близо 8-годишния връх на показателя, достигнат през юни, показват резултати от последно проучване на Националния статистически институт (НСИ). Подобрение на стопанската конюнктура е регистрирано в промишлеността, строителството и в..

публикувано на 29.09.16 в 12:24

Матео Ренци: Brexit ще бъде много труден процес

Премиерът на Италия Матео Ренци заяви, че изпитва респект към решението на британците да гласуват за напускане на ЕС и че Brexit ще бъде "много труден процес", но подчерта, че всяко едно споразумение не би трябвало да даде на Великобритания по-преференциален статут спрямо този на останалите държави, извън Съюза. Би било невъзможно да се..

публикувано на 29.09.16 в 11:30

Увеличение на брутния външен дълг на България през юли до близо 35 млрд. евро

В края на юли 2016 година брутният външен дълг на България е в размер на 34,8915 млрд. евро (76,7% от прогнозния БВП), като се повиши с 803,1 млн. евро (с 2,4%) спрямо края на предходната година, когато дългът беше в размер на 34,0885 млрд. евро (77,2% от БВП) и нарасна спрямо година по-рано със 180,4 млн. евро (с 0,5% спрямо юли 2015-а година),..

публикувано на 28.09.16 в 13:00