„Йоан Кукузел – Ангелогласният” представя българска православна музика в „Нотр Дам дьо Пари”

БНР Новини
Снимка: личен архив

Камерният ансамбъл „Йоан Кукузел – Ангелогласният” ще изнесе концерт в „Нотр Дам дьо Пари” на 16 април. В програмата са включени ортодоксални песнопения от български автори, представители на различни епохи. Събитието е само ден след официалното откриване в Лувъра на изложбата „Епопея на тракийските царе, археологически открития в България”.

Гостували сме във френската столица, но за първи път ще пеем в тази прочута катедрала и очакваме концерта с огромно вълнение – казва диригентът Димитър Димитров. Той е сред първите ентусиасти, основали мъжката вокална формация през есента на 1967 г. За свой патрон певците избират Преподобни Йоан Кукузел – средновековен български светец, певец и композитор с голям принос в музикалната теория и обогатяването на византийското нотно писмо. Заради красивия му тембър го наричали Ангелогласния. Известни са около стотина негови творби, сред които най-прочутата носи заглавието „Полиелей на българката” и е посветена на майка му. Почти пет десетилетия хорът „Йоан Кукузел” достойно защитава не само името на своя патрон. Това е първият подобен състав, заел се с популяризирането на българската православна музика, както и с издирване и възстановяване на неизвестни досега образци. Камерният ансамбъл е гостувал многократно в десетки страни на Европа, участвал е на фестивали за религиозна и църковнославянска музика в Русия, Италия, Чехия, Франция, Швейцария и другаде. Ето и какво научихме от Георги Миков – втори диригент, хорист и управител на сдружение „Йоан Кукузел”:


По настояване на домакините от Франция сме подготвили програма само с български произведения. Обикновено нашите концерти са без пауза, но условно ги делим на две части. В първата изпълняваме монодии – едногласни произведения. Ще прозвучат старобългарски образци, аноними, песнопения от Еленския край. Постарали сме се да разкрием широката гама от стилове и мелодии, с които е богата нашата църковна музика. Във втората част са многогласните творби на Иван Кочетов, Петър Динев, Добри Христов, Стоян Малинов и др. Както винаги присъстват и произведения на нашия патрон Преподобния Йоан Кукузел. Надявам се, че тази среща с българската духовна култура ще бъде интересна за публиката. За нас е огромна чест. Благодарни сме на всички организатори – и от френска, и от българска страна. 

Информация за концерта и цените на билетите може да намерите ТУК.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07