„Международен детски фолклорен фестивал – София“ събира на българска сцена гости от пет страни

Снимка: МДФФ – София

На 23 април започва четвъртото издание на „Международния детски фолклорен фестивал – София“. На четири сцени, разположени в различни точки на града, столичани ще станат свидетели на изкуството на фолклорни ансамбли от България и чужбина. Юлия Попчева, която е част от организационния комитет, разказва как е възникнала самата идея:

Началото бе поставено с много емоции и желание от група ентусиасти, които искаха да направят за жителите на София празник, посветен на фолклора.  В нашия град има доста културни прояви, но от този тип са малко. Така се зароди идеята да поканим и чуждестранни групи и да запознаем българските деца с фолклора на други страни. За нас е важно танците, които се представят на фестивала, да са тематични, да показват културата на дадена нация. Организираме го през април, защото в последните години пролетта настъпва точно тогава. Входът на нашите сцени винаги е свободен, за да могат всички да се насладят на изкуството, което децата показват.

От българска страна основни участници ще бъдат съорганизаторите на събитието – Детско-юношеският танцов ансамбъл „Пламъче” – София, Детски фолклорeн ансамбъл „Огнените” от Бусманци и Детски танцов ансамбъл „Бистрица”. Освен тях,  множество други детски танцови състави от София, Етрополе, Кремиковци, с. Мирково ще танцуват и пеят на сцените на фестивала.


Тази година чуждестранните гости са от Албания, Босна и Херцеговина, Сърбия, Румъния и Полша, а според Юлия Попчева броят им ще надхвърли хиляда:

Сцените са четири, но всъщност изявите са пет – уточнява тя. Стартираме с традиционното откриване, което правим пред общината в ж.к. Младост 3. На следващия ден сме в Бусманци, а на 25 април имаме два концерта – Борисовата градина, а вечерта ще бъдем в Бистрица. Последният ден ще завършим с дефиле. Ще тръгнем от пилоните на НДК, през централните софийски улици и ще закрием фестивала отново в Борисовата градина.

По регламент участниците трябва да са на възраст между осем и четиринайсет години. Изключение са децата със специални нужди – при тях няма възрастово ограничение и могат да представят репертоар, изцяло по свой избор. За нас е важно всеки да има сцена за изява, независимо какъв физически проблем има – казва Юлия Попчева и добавя: Децата за нас са равни и сме длъжни да им дадем възможност да покажат какво могат и знаят и как усещат света.

Сред изпълнителите на фолклорна музика ще бъдат Диана Гатева от Карлово и дует „Рукатка“ от столицата.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Прочул се Найден граматик” – народни песни, посветени на книгите и учителите

В навечерието на 24 май, наричан най-българския празник, обръщаме поглед към традиционните ни песни, посветени на книгите и учителите. Те са съхранили доказателства за пословичната любов на българина към знанието и духовността, за уважението към образованите хора. Денят на Св.св. Кирил и Методий се отбелязва като църковен празник още през..

обновено на 23.05.20 в 19:12

Старинните технологии на "писаните" яйца са живи и днес

Символиката на яйцето се е променяла през вековете. Най-старите щраусови яйца, украсени с резба, открити в Африка, са на възраст около 60 хиляди години и са служили за подарък. Златните и сребърните яйца присъстват в погребалните обичаи на шумери и египтяни. Езическите вярвания на различните народи гласят, че яйцето е символ на Вселената,..

обновено на 16.04.20 в 18:46

Мирослава Таскова: „Децата с интерес усвояват различни умения, свързани с българската история“

Един от най-великите светители и чудотворци на IV век, Свети Спиридон, бил прост по нрав, смирен по сърце и благ по живот , както е записано в житието му. Днес православната църква почита неговата памет. В българските традиционни вярвания Св. Спиридон се приема за покровител на конете и едрия домашен добитък, но преди всичко той е патрон на..

публикувано на 12.12.18 в 12:23

Драгиновци обичат, пазят и славят старите местни традиции

Според броя на своите жители Драгиново се нарежда на четвърто място сред селата в България. Разположено е в Западните Родопи, в близост до Велинград. В миналото е известно под името Корова (от тур.Kuru – ova – Сухо поле), а от 1971 г. е преименувано на Драгиново, в чест на поп Методий Драгинов – православен духовник, автор на летописи за..

публикувано на 12.10.18 в 11:18

Янка Рупкина: „Щастлива съм, че с гласа си спечелих обичта на хората у нас и по света“

Янка Рупкина, една от емблемите на българската народна музика, тази година отбелязва две сериозни годишнини – шест десетилетия на сцената и осем от рождението си. Легендарната ни певица е родена в Странджанския край. Нейните земляци от с. Богданово, Бургаско, се гордеят с гласовитата Янка и дори са нарекли клуб на нейно име. По цял свят е..

публикувано на 24.09.18 в 08:35

Фестивалът на шевицата в Белослав възражда магията на българското везмо

От незапомнени времена шевиците, които украсявали българските носии имали своето специално предназначение. Освен красив орнамент, разкриващ информация за социален статус и принадлежност към даден регион, в шевиците са кодирани и скрити послания. Неслучайно те изпълнявали ролята на ограждащ елемент около откритите части на тялото. Важен елемент..

публикувано на 08.09.18 в 08:15

„Българщици“ – уникална среща с неизвестни старинни песни

Преди няколко месеца излезе от печат сборникът „Българщици“, събрал 672 непубликувани народни песни от архива на Коста Колев. Известният акордеонист, композитор и диригент напусна този свят през 2010-а на 89-годишна възраст. Остави хиляди обработки на фолклорни образци, авторски творби в народен стил, музика към танцови постановки… Десетилетия..

публикувано на 15.08.18 в 09:50