Фестивал на изкуствата „Априлци вдъхновява“ – 2015

БНР Новини

На 9 май е празникът на старопланинския град Априлци, който всяка година припомня подвига на загиналите в Априлското въстание от 1876 г. Въстанието завършва с неуспех, но категорично заявява пред света волята на българите в тогавашната Османска империя да воюват за националната си независимост.На тази дата се правят възстановки на битките, проведени преди 139 години по тези места. През 2014 г. в дните около 9 май се проведе за първи път Фестивал на изкуствата „Априлци вдъхновява”. Организатор е общината, заедно с Факултета по изобразително изкуство във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”. В основата е оригинална идея – в рамките на три дни трима творци, представители на различни изкуства /живопис, скулптура, музиа/, канят трима свои колеги. Или както организаторите казват, това е формулата „Три по три… по три”.  Доц. Владимир Аврамов, преподавател във ВТУ, създател на фестивала, очертава някои от акцентите на второто издание:

Стремежът ни е да продължим това, което заложихме миналата година – създаване на изкуство, инспирирано от традицията, но със съвременни изразни средства и съвременна стилистика. Не подготвяме нищо предварително, всичко трябва да се направи на място – подобно на древните атланти, които черпели сила в съприкосновение със земята. Априлци се намира в Централния Балкан – много красиво място, което въздейства върху въображението на артиста. Художници ще претворяват пейзажа. Двама души ще рисуват платна, свързани с темата за героиката. Милен Джановски ще композира пластичен обект – инсталация, наподобяваща българските чанове. Творбата е пространствена – пет големи чана, всеки с големина над 2 метра, ще бъдат разположени под големия каменен мост на Априлци. „Езиците“ на тези огромни чанове ще са потопени в реката и в зависимост от течението ще издават различни по сила звуци. Това е донякъде синкретична творба. Част от атракцията ще бъде поставянето й. Авторът се занимава с алпинизъм, подготвил е цветни въжета. Това също ще бъде интересно за зрителите. Стената на сграда, от типа „калкан“, ще бъде покрита с винил, който представя авторска композиция – 3Dколаж, създаващ илюзия за пространствено пробиване на стената. Ще се постараем да се справим с краткия срок и да сътворим качествени произведения.

За втори път куратор на скулптурните изяви е проф. Стефан Лютаков, ръководител на катедра „Скулптура“ във Факултета по изобразително изкуство на ВТУ.

Миналата година създадохме много интересна пластика – разказва той. – Тя чудесно се вписа в парка на Априлци, посещаван от жителите и гостите на града. Без конкретна подготовка направихме две големи птици от метал, отпадъчни материали и камък. Хората ги приеха много добре, въпреки „съвременното звучене”. Тази година също ще творим спонтанно, провокирани от мястото, от материалите, които ще ни предоставят организаторите. Участват двама мои студенти, второкурсници – Сергей Пейчинов и Николай Чемберски, много талантливи хора. Както и Красимир Методиев – магистър, той се включи и миналата година. Ще имаме реалнопространство, възможност да проектираме и осъществим мащабен проект, да споделяме нашите виждания, да чуем мнението на хората – все истински неща, които не могат да се случат в ателието. За мен е важно студентите да се срещат със средата, към която е адресирана скулптурата и без която не може да съществува. Такава е и нашата практика на преподаване във ВТУ. Колкото да сме вторачени във вътрешния си свят, трябва да се научим да общуваме и да си помагаме. Понякога не е възможно човек да се справи сам. Творецът трябва да търси и да намира помощта на колегата си. На това уча и младите творци.

Ръководител на музикалните проекти е Тодор Котопанов. Заедно с пианистката Магдалена Василева, младият бас ще изнесе класически рецитал на 8 май. На следващия ден за гостите събитието ще свири етноджаз формация – Стоян Янкулов-Стунджи ( на ударни) и Живко Василев трио.

Снимката е предоставена от организаторите фестивала



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07