Нова възможност за безработни и работодатели по схемата "Младежка заетост"

Между 30 и 40% от младежите, които започват работа с помощта на различните програми, изпълнявани от Агенция по заетостта, запазват своята работа и след приключване на подпомагането по проекта. Само по схемата „Младежка заетост“, сключените договори досега са 351, наети са 715 души и са разплатени 2,5 млн. лева. Това съобщи за „Нашият ден - практично“ Христо Йорданов, главен експерт в отдел „Програми и договаряне“ в генерална дирекция „Европейски фондове и международни проекти“ към Агенция по заетостта. Според него това е убедително доказателство, че стимулите, предлагани от проектите по ОП „Развитие на човешките ресурси“, вече дават конкретни резултати, при това не само по отношение възможността за младите хора да започнат работа за първи път, но и да бъдат трудоустроени трайно.

Новият прием на заявки от работодатели по схемата „Младежка заетост“ е още един шанс за работодателите да намерят точните хора, а за младежите да открият „своето“ място и професионален път, обяснява той. Очакванията са програмата да осигури стаж и обучение на работното място на 8000 младежи.

Процедурата и документите за кандидатстване са максимално опростени, а изискванията за допустимост обичайните - фирмите не трябва да имат задължения към бюджета и общините, производство за несъстоятелност или други утежняващи обстоятелства в съда. За да бъдат наети, младежите трябва да отговарят на три условия - да са на възраст до 29 години включително, да са регистрирани в регионално "Бюро по труда" и да не участват в друга форма на заетост.

Работодателите могат да подават своите заявки до края на годината или до изчерпване на ресурса по схемата, а за първи път одобрението им ще се извършва текущо. Младежите могат да бъдат наемани в две основни направления - „Стажуване“ и „Обучение“. Повече информация, както и комплекта от документи, необходим за кандидатстване по проект „Нова възможност за младежка заетост”, може да изтеглите от тук 

Какво ще бъде подпомагането по схемата и какви са ползите за работодателите и желаещите да започна работа, можете да чуете в звуковия файл от разговора с Христо Йорданов, главен експерт в Агенцията по заетостта.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49