Лидерите на Г-7 призоваха за постигане на споразумение с Гърция и за разширяване на санкциите спрямо Русия

На започналата вчера двудневна среща на Г-7 в Германия лидерите на най-силно развитите икономики в света сякаш се обединиха около идеята за удължаване на срока на действие на западните санкции спрямо Москва и в същото време те продължават да търсят пътища за предотвратяване на ескалацията на гръцката дългова криза.

Именно темите за конфликта в Украйна и за патовата ситуация около преговорите между властите в Атина и техните кредитори доминираха през първия ден на срещата на върха в Баварските Алпи.

Преди старта на самата среща американският президент Барак Обама обсъди с немския канцлер Ангела Меркел въпроса около гръцката дългова криза. Обама изрази надежда, че Гърция и нейните международни кредитори ще успеят да постигнат в скоро време споразумение без да предизвикат по-сериозни трусове на глобалните финансови пазари, заяви говорителят на Белия дом Джошуа Ърнест. Двамата лидери се съгласиха, че Гърция и нейните партньори трябва да очертаят пътя за провеждане на структурни реформи в страната и за завръщане на гръцката икономика на пътя на устойчив дългосрочен растеж, допълни той.

В интервю за немската телевизия ZDF Ангела Меркел пък посочи, че тя, заедно с председателят на ЕК Юнкер и френският президент Оланд са информирали накратко своите колеги от Г-7 относно хода на преговорите с гръцките власти. Не можем да кажем, че сме намерили решение на проблема и все още не сме стигнали до крайната права, посочи Меркел.

Междувременно председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер подчерта, че излизане на Гърция от еврозоната не е опция, но предупреди, че той не може да "извади заек от шапката", за да предотврати подобен сценарий.

Нямам личен проблем с Алексис Ципрас, а точно обратното. Той беше и е мой приятел. Но за да се запази подобно приятелство трябва да има няколко минимални правила, заяви той на пресконференция на срещата на върха на Г-7.

Друг участник в срещата, италианският премиер Матео Ренци пък посочи, че лидерите на Г-7 се съгласиха, че трябва да се направи всичко необходимо, за да се предотврати излизането на Гърция от еврозоната. Въпреки това, той добави, че сега Атина трябва да изпрати положителен сигнал към нейните международни кредитори.

Друга важна тема на започналата вчера среща на върха на Г-7 беше въпросът за санкците спрямо Русия. Продължителността на санкциите следва да бъде ясно обвързана с пълното прилагане на споразумението от Минск и със зачитането на суверенитета на Украйна, се посочва в изявление на Белия дом, публикувано след срещата Обама - Меркел.

През миналата година Европейският съюз и САЩ наложиха санкции на Русия заради ролята на Москва в украинската криза и с оглед анексирането на Крим. Освен това, Русия беше изключена от формата на срещите на високо ниво, известен като Г-8.

Санкциите на ЕС спрямо Москва изтичат в края на юли, но британският премиер Дейвид Камерън заяви, че е обнадежден от запазване на досегашния единен фронт и че срокът на санкциите вероятно ще бъде удължен, въпреки че те оказват негативно влияние върху всички нас.

Американският президент Обама също е препоръчал при срещата си с Меркел удължаване на срока на действие на санкциите, наложени от ЕС, преди тяхното изтичане в края на следващия месец.

Изглежда, че европейските лидери се готвят да направят точно това. Като се има предвид настоящата ситуация, ако някой иска да започне дебат за промяна на режима на санкции, дискусията може да бъде концентрирана единствено върху тяхното укрепване, каза председателят на Европейския съвет Доналд Туск, който също присъстваше на срещата на лидерите на Г-7.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10

Доверието на британските потребители се възстанови през септември обратно към нивото от преди Brexit

През септември потребителското доверие във Великобритания продължава да се възстановява за втори пореден месец от дъното, достигнато през юли като първа реакция на Brexit и в началото на есента успя да се върне обратно към нивото от преди британския референдум, на който беше гласувано за напускане на ЕС, показва последно проучване на компанията..

публикувано на 30.09.16 в 10:40

Солидно повишение на икономическо доверие в ЕС и негов пострецесионен връх за България

Икономическото доверие в Европейския съюз отскочи през септември много рязко от неговото близо двугодишно дъно, регистрирано през август, като в същото време данните на ЕК за България отчитат повишение на икономическото доверие до най-високо ниво от октомври 2008 година, когато стартира световната финансова и икономическа криза. Индексът,..

публикувано на 29.09.16 в 13:55

НСИ отчита стабилизиране на стопанската конюнктура в България през септември

Общият показател на бизнес климата в България остава през септември на равнището си от август и недалеч от близо 8-годишния връх на показателя, достигнат през юни, показват резултати от последно проучване на Националния статистически институт (НСИ). Подобрение на стопанската конюнктура е регистрирано в промишлеността, строителството и в..

публикувано на 29.09.16 в 12:24

Матео Ренци: Brexit ще бъде много труден процес

Премиерът на Италия Матео Ренци заяви, че изпитва респект към решението на британците да гласуват за напускане на ЕС и че Brexit ще бъде "много труден процес", но подчерта, че всяко едно споразумение не би трябвало да даде на Великобритания по-преференциален статут спрямо този на останалите държави, извън Съюза. Би било невъзможно да се..

публикувано на 29.09.16 в 11:30

Увеличение на брутния външен дълг на България през юли до близо 35 млрд. евро

В края на юли 2016 година брутният външен дълг на България е в размер на 34,8915 млрд. евро (76,7% от прогнозния БВП), като се повиши с 803,1 млн. евро (с 2,4%) спрямо края на предходната година, когато дългът беше в размер на 34,0885 млрд. евро (77,2% от БВП) и нарасна спрямо година по-рано със 180,4 млн. евро (с 0,5% спрямо юли 2015-а година),..

публикувано на 28.09.16 в 13:00