Еврозоната може да предостави на Гърция помощ за 16,3 млрд. евро, ако през уикенда има споразумение

Агенция Ройтерс цитира финансова бележка на Еврогрупата (финансовите министри от еврозоната), според която, ако през уикенда бъде постигнато споразумение с Атина, еврозоната ще може да предостави на страната спешна финансова помощ за общо 16,3 млрд. евро по настоящата втора спасителна, която ще бъде удължена с пет месеца до ноември 2015-а година.

Според информацията финансирането ще дойде от 10,9 млрд. евро, които останаха след програмата за рекапитализация на гръцките банки, 1,8 млрд. евро ще дойдат от замразения от август миналата година насам пореден транш от финансовата помощ и 3,6 млрд. евро - от печалбата на ЕЦБ през 2014-а и 2015-а година от закупуваните от нейни гръцки облигации по време на дълговата криза в еврозоната.

Ройтерс съобщава, че настоящата спасителна програма за Гърция може да бъде удължена с още пет месеца до ноември 2015-а година, за да могат да бъдат предоставени на страната посочените по-горе средства. Това, както и мерките на Атина за първичен бюджетен излишък, ще позволят на Гърция да покрие падежи на дълг за общо 14,3 млрд. евро през посочения период и да избегне опасността да изпадне в неплатежоспособност (фалит).

Според документа, видян от Ройтерс, финансовата помощ ще бъде изплащана на траншове и само при изпълняване на изрични условия, поставени на гръцките власти.

Първият транш от 1,8 млрд. евро ще бъде платен веднага щом парламентът на Гърция одобри евентуално споразумение с кредиторите и превърне в закони договорените мерки за реформи.

Вторият транш от 4,0 млрд. евро ще бъде платен до средата на юли, ако дотогава Гърция изпълни голяма част от одобрените реформи, като 3,5 млрд. евро от тези средства ще отидат за обслужване на нейния дълг.

Третият транш в размер на 4,7 млрд. евро може да бъде отпуснат в началото на август, ако до края на юли властите в Атина изпълнят голяма част от договорените нови условия.

Четвъртият транш от 1,5 млрд. евро ще бъде предоставен през октомври, ако същите договорени нови условия започнат да изпълняват заложените бюджетни цели.

През октомври МВФ може да участва с допълнително финансиране в размер на 3,5 млрд. евро.

За да бъдат платени тези средства от МВФ, обаче, Фондът ще трябва да се увери, че Гърция изпълнява всички договорени реформи, да види гаранции от страна на европейските кредитори, че ще бъде осигурено финансиране за Атина в 12-месечен хоризонт, както и мерки, които да доведат до по-устойчиви нива на гръцкия дълг (съгласие от страна на еврозоната за ново "подстригване" на гръцкия дълг?).

Цялата тази финансова схема може да бъде факт, само ако през уикенда се стигне до реално споразумение, а това все още е най-големият препъникамък за момента. 

С подобна информация разполага и британския вестник Guardian, според който гръцките кредитори планират да удължат с пет месеца настоящата спасителна програма и да предоставят на Атина финансова помощ в размер на 15,5 млрд. евро до ноември 2015-а година.

Изданието посочва, че документът е би предоставен на финансовите министри от еврозоната на тяхното вчерашно заседание и ще бъде разгледан от Еврогрупата преди планираната за утре поредна извънредна среща.

Според анализатори и икономисти фактът, че финансовите министри от еврозоната са съгласували подобни конкретни финансови разчети за спасителна помощ за Гърция, засилва вероятност този уикенд да има споразумение между Атина и нейните кредитори.

Ройтерс също съобщава, че първият транш от новата финансова помощ (за 1,8 млрд. евро) ще бъде преведен в специална сметка, през която властите в Атина ще могат единствено да обслужват външни задължения (предстоящото на 30-и юни плащане към МВФ за 1,6 млрд. евро).

Междувременно германският финансов министър Волфганг Шойбле беше цитиран да казва, че вижда около 50% шанс за постигане на споразумение с Гърция на утрешната среща на Еврогрупата.

Не мога да кажа какъв ще е изходът от преговорите, вероятността е 50 на 50, посочи той на днешна конференция.

В същото време "Уолстрийт Джърнъл" цитира нов анализ на МВФ за устойчивостта на дълга на Гърция. Според МВФ гръцкият дълг към 2022-а година ще достигне 142,2% от БВП на страната.

Ако обаче властите в Атина приложат всички мерки, предложени от международните кредитори, гръцкият дълг ще се свиe до 124% от БВП през посочения период, но ако бъдат приложени само половинчати реформи, дългът на Гърция ще бъде в размер на 135% от БВП към 2022-а година.

Агенцията цитира прогноза на Еврогрупата от 2012-а година, според която гръцкият дълг за посочения период би трябвало да се свие "значително под 110% от БВП".

В новият анализ на МВФ също така се посочва, че за да бъде постигната устойчивост на гръцкия дълг, страната ще се нуждае от трета спасителна финансова програма за нов тригодишен период. Трябва обаче да се има предвид, че гръцките власти са твърдо против договаряне на трети спасителен пакет.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10

Доверието на британските потребители се възстанови през септември обратно към нивото от преди Brexit

През септември потребителското доверие във Великобритания продължава да се възстановява за втори пореден месец от дъното, достигнато през юли като първа реакция на Brexit и в началото на есента успя да се върне обратно към нивото от преди британския референдум, на който беше гласувано за напускане на ЕС, показва последно проучване на компанията..

публикувано на 30.09.16 в 10:40

Солидно повишение на икономическо доверие в ЕС и негов пострецесионен връх за България

Икономическото доверие в Европейския съюз отскочи през септември много рязко от неговото близо двугодишно дъно, регистрирано през август, като в същото време данните на ЕК за България отчитат повишение на икономическото доверие до най-високо ниво от октомври 2008 година, когато стартира световната финансова и икономическа криза. Индексът,..

публикувано на 29.09.16 в 13:55

НСИ отчита стабилизиране на стопанската конюнктура в България през септември

Общият показател на бизнес климата в България остава през септември на равнището си от август и недалеч от близо 8-годишния връх на показателя, достигнат през юни, показват резултати от последно проучване на Националния статистически институт (НСИ). Подобрение на стопанската конюнктура е регистрирано в промишлеността, строителството и в..

публикувано на 29.09.16 в 12:24

Матео Ренци: Brexit ще бъде много труден процес

Премиерът на Италия Матео Ренци заяви, че изпитва респект към решението на британците да гласуват за напускане на ЕС и че Brexit ще бъде "много труден процес", но подчерта, че всяко едно споразумение не би трябвало да даде на Великобритания по-преференциален статут спрямо този на останалите държави, извън Съюза. Би било невъзможно да се..

публикувано на 29.09.16 в 11:30

Увеличение на брутния външен дълг на България през юли до близо 35 млрд. евро

В края на юли 2016 година брутният външен дълг на България е в размер на 34,8915 млрд. евро (76,7% от прогнозния БВП), като се повиши с 803,1 млн. евро (с 2,4%) спрямо края на предходната година, когато дългът беше в размер на 34,0885 млрд. евро (77,2% от БВП) и нарасна спрямо година по-рано със 180,4 млн. евро (с 0,5% спрямо юли 2015-а година),..

публикувано на 28.09.16 в 13:00