Ангела Меркел: С пълна убеденост ще препоръчам на Бундестага да одобри постигнатото споразумение за Гърция

Не се нуждаем от План Б ("Grexit"), тъй като План А беше одобрен

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Канцлерът на Германия Ангела Меркел заяви, че ще препоръча на Бундестага (долната камара на германския парламент) с пълната си убеденост да одобри стартирането на преговори за нова спасителна програма за Гърция.

Доверието трябва да бъде възстановено. За тази цел гръцкият парламент ще трябва да предприеме необходимите законодателни промени до сряда (15-и юли), подчерта тя на пресконференция, минути след като лидерите на еврозоната успяха да постигнат единодушно споразумение за нова спасителна програма за Гърция.

Парламентът на Гърция трябва да одобри изцяло новите условия, преди и парламентът на Германия да се събере, за да одобри новото споразумение, посочи германският канцлер.

И Меркел потвърди, че Гърция ще трябва да създаде фонд за 50 млрд.евро, включващ предстоящите за приватизация държавни предприятия, като този т.нар. "приватизационен фонд" ще бъде под европейски надзор. Целата на фонда е да помогне за изплащане на гръцкия външен дълг.

Германският канцлер също така отбеляза, че Гърция ще се наложи да отправи официална молба и към МВФ за нова спасителна програма, след като настоящата програма на Фонда приключи през март 2016 година.

Меркел подчерта, че т.нар. "Тройка" (инспекторите от ЕК, ЕЦБ и МВФ) ще трябва да поднови нормалния си надзор в Атина на новата спасителна програма.

Еврогрупата е готова, при необходимост, да се съгласи на по-дълъг гратисен период и на по-дълъг матуритет на гръцкия дълг, но след като бъде проведен първи успешен преглед по изпълнението на новата гръцка програма, заяви тя. В същото време канцлерът на Германия изключи възможността за номинално "подстригване" (опростяване) на дълга на Атина.

Според нея 12,5 млрд. евро от новата спасителна програма ще могат да бъдат използвани за инвестиции в страната, които да помогнат за икономическия растеж и още 12,5 млрд. евро, които ще бъдат използвани за намаляване на гръцката дългова тежест. И тя потвърди, че част от трета спасителна програма включва 25 млрд. евро, които ще бъдат предоставени за рекапитализация на гръцките банки.

Не се нуждаем от План Б ("Grexit"), тъй като План А беше одобрен, посочи в заключение Меркел. По този начин тя се отказа от идеите за временно излизане на Гърция от еврозоната за най-малко петгодишен срок.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10

Доверието на британските потребители се възстанови през септември обратно към нивото от преди Brexit

През септември потребителското доверие във Великобритания продължава да се възстановява за втори пореден месец от дъното, достигнато през юли като първа реакция на Brexit и в началото на есента успя да се върне обратно към нивото от преди британския референдум, на който беше гласувано за напускане на ЕС, показва последно проучване на компанията..

публикувано на 30.09.16 в 10:40

Солидно повишение на икономическо доверие в ЕС и негов пострецесионен връх за България

Икономическото доверие в Европейския съюз отскочи през септември много рязко от неговото близо двугодишно дъно, регистрирано през август, като в същото време данните на ЕК за България отчитат повишение на икономическото доверие до най-високо ниво от октомври 2008 година, когато стартира световната финансова и икономическа криза. Индексът,..

публикувано на 29.09.16 в 13:55

НСИ отчита стабилизиране на стопанската конюнктура в България през септември

Общият показател на бизнес климата в България остава през септември на равнището си от август и недалеч от близо 8-годишния връх на показателя, достигнат през юни, показват резултати от последно проучване на Националния статистически институт (НСИ). Подобрение на стопанската конюнктура е регистрирано в промишлеността, строителството и в..

публикувано на 29.09.16 в 12:24

Матео Ренци: Brexit ще бъде много труден процес

Премиерът на Италия Матео Ренци заяви, че изпитва респект към решението на британците да гласуват за напускане на ЕС и че Brexit ще бъде "много труден процес", но подчерта, че всяко едно споразумение не би трябвало да даде на Великобритания по-преференциален статут спрямо този на останалите държави, извън Съюза. Би било невъзможно да се..

публикувано на 29.09.16 в 11:30

Увеличение на брутния външен дълг на България през юли до близо 35 млрд. евро

В края на юли 2016 година брутният външен дълг на България е в размер на 34,8915 млрд. евро (76,7% от прогнозния БВП), като се повиши с 803,1 млн. евро (с 2,4%) спрямо края на предходната година, когато дългът беше в размер на 34,0885 млрд. евро (77,2% от БВП) и нарасна спрямо година по-рано със 180,4 млн. евро (с 0,5% спрямо юли 2015-а година),..

публикувано на 28.09.16 в 13:00